Proton MR spektroskopi ile lökaryozis etyopatogenezinin değerlendirilmesi
The evaluation of leukoaraiosis etiopathogenesis with proton MR spectrosopy
- Tez No: 793822
- Danışmanlar: DR. NİHAL IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Lökaryozis (LA) 'in proton Manyetik Rezonans Spektroskopi (MRS) bulgularının, iskemik dokuya mı, yoksa normal dokuya mı benzerlik gösterdiğini saptayabilmek ve bu bulgular ile LA'de görülen kognitif yıkım arasında bir ilişki olup olmadığını değerlendirmek amacıyla 44 vakadan oluşan bir çalışma yaptık. Vakaların 25'ini LA'li bireyler, 10'unu iskemik serebrovasküler olay (SVO)'lı bireyler, 9'u ise LA için risk faktörlerine sahip olup, LA'i bulunmayan bireyler oluşturuyordu. Vakaların hepsine rutin kan tetkikleri, nörolojik muayene ve 'Mini Mental Status Examination' (MMS) yapıldı. Lökaryotik periventriküler bölgeye, kronik dönem infarkt alanına ve normal görünümlü beyaz maddeye proton MRS uygulandı. Tüm vakaların N-asetil aspartat (NAA), myoinositol (MI) ve Kreatin (Cr) değerleri ölçülerek: NAA/Cr ve MI/Cr parametreleri elde edildi. Elde edilen veriler, 'Kruskal Wallis testi', 'Dunn's çoklu karşılaştırma testi', 'Wilcoxon testi', 'ki-kare testi' ve 'Spearman korelasyon testi' ile değerlendirildi. Analiz sonuçlarına göre, LA'e en sık eşlik eden risk faktörünün HT olduğu görüldü. LA grubunun MMS skorları, kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
We conducted a study consisting of 44 cases in order to determine whether the proton Magnetic Resonance Spectroscopy (MRS) findings of leukaryosis (LA) are similar to ischemic tissue or normal tissue and to evaluate whether there is a relationship between these findings and the cognitive deterioration seen in LA. Twenty-five of the cases were individuals with LA, 10 were individuals with ischemic cerebrovascular accident (SVO), and 9 were individuals with risk factors for LA and without LA. Routine blood tests, neurological examination and 'Mini Mental Status Examination' (MMS) were performed in all cases. Proton MRS was applied to the leukaryotic periventricular region, chronic infarct area and normal-appearing white matter. N-acetyl aspartate (NAA), myoinositol (MI) and creatine (Cr) values of all cases were measured: NAA/Cr and MI/Cr parameters were obtained. The data obtained were evaluated with the“Kruskal Wallis test”,“Dunn's multiple comparison test”,“Wilcoxon test”,“chi-square test”and“Spearman correlation test”. According to the results of the analysis, the most common risk factor accompanying LA was found to be HT. The MMS scores of the LA group were significantly lower than the control group (p0.05).