Arapça uzaktan eğitimde farklı tekniklerin öğrencilerin kelime öğrenme düzeylerine etkisi
The effects of different techniques in Arabic distance education on students' word learning level
- Tez No: 794829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Covid-19 sürecinde tüm dünyada uzaktan eğitime hızlı bir geçiş yaşanmıştır. Ülkemizde de internet erişimi olan öğretmen ve öğrenciler sürece hızla adapte olmuştur. Arapça öğretimi ülkemizde her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır; ancak literatürde Arapça uzaktan eğitim ile ilgili çalışma sayısı çok azdır. Bu çalışmamızda Arapça uzaktan eğitimle 12 adet somut Arapça kelime çeviri, hareketsiz görsel, video ve WEB 2.0 araçları kullanımı ile toplam 491 öğrenciye tanıtılmış ve daha sonra öğrencilerin bu kelimeleri öğrenme düzeyleri ölçülmüştür. Ölçek sonuçları SPSS programı ile analiz edilmiştir; sonuçta sadece çevirinin kullanıldığı dersler kelime öğrenme düzeyinin en düşük olduğu dersler olmuştur ve diğer teknikler çeviriye göre anlamlı derecede farklılaşmışlardır. Ancak hareketsiz görsel, video ve WEB 2.0 araçları kullanılan derslerdeki başarı düzeyleri arasında önemli bir farklılık gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
During the Covid-19, there was a rapid transition to distance education all over the world. In our country, teachers and students with internet access have quickly adapted to distance education. Arabic language teaching is becoming more widespread in our country; however, the number of studies on Arabic distance education in the literature is very few. In this study, 12 concrete Arabic vocabulary were introduced to a total of 491 students with the use of translation, still images, videos and WEB 2.0 tools and then the students' learning levels of these words were measured. The results of the scale were analyzed with SPSS software; the results showed that the courses in which only translation was used had the lowest level of vocabulary learning and the other techniques differed significantly compared to translation. However, no significant difference was observed between the achievement levels in the lessons using still images, videos and WEB 2.0 tools.