Vı̇tı̇lı̇go hastalarında bağırsak permeabı̇lı̇tesı̇nı̇n serum zonulı̇n düzeyı̇ ı̇le değerlendı̇rı̇lmesı̇ ve ı̇nflamatuvar sı̇tokı̇nler, oksı̇datı̇f stres belı̇rteçlerı̇ ı̇le korelasyonu
Evaluation of intestinal permeability by serum zonulin level in vitiligo patients and its correlation with inflammatory cytokines, oxidative stress markers
  1. Tez No: 795038
  2. Yazar: SELAMİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Vitiligo, deride depigmente maküller ile seyreden edinsel bir hastalıktır. Hastalığın patogenezinde otoimmünite ve oksidatif stresin önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bazı otoimmün hastalıklarda bağırsak geçirgenliğinde artışın olduğu ve bu durumun hastalığın ortaya çıkmasında önemli bir etken olduğu kanıtlanmıştır. Bağırsak geçirgenliğini ölçen yöntemlerden biri de bağırsaktaki sıkı bağlantıların fizyolojik modülatörü olan zonulin seviyelerinin incelenmesidir. Bu çalışmamızda hasta ve sağlıklı kontrol grubunda zonulin düzeylerine bakarak vitiligo hastalığında bağırsak geçirgenliğini değerlendirmeyi amaçladık. Aynı zamanda inflamatuvar sitokinler, oksidatif stres belirteçleri ve LPS düzeyleri ile zonulinin korelasyonunu incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamıza 41 vitiligo hastası ve 41 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hasta grubunun yaş, cinsiyet, hastalık süresi, ailede vitiligo öyküsü ve VASI skorları kaydedildi. Sağlıklı gönüllüler de, hasta gurubuyla yaş ve cinsiyet olarak benzer dağılımda olmasına dikkat edilerek seçildi. Hasta ve kontrol grubundan venöz kan örnekleri alınarak zonulin, LPS, IL-6, TNF-α ve oksidatif stres belirteçleri düzeyleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Vitiligo is an acquired disease with depigmented macules on the skin. It is known that autoimmunity and oxidative stress play an important role in the pathogenesis of the disease. It has been proven that there is an increase in intestinal permeability in some autoimmune diseases and this is an important factor in the emergence of the disease. One of the methods to measure intestinal permeability is to examine the levels of zonulin, a physiological modulator of tight junctions in the intestine. In this study, we aimed to evaluate intestinal permeability in vitiligo disease by looking at zonulin levels in the patient and healthy control group. At the same time, we aimed to examine the correlation of zonulin with inflammatory cytokines, oxidative stress markers and LPS levels. Material and Method: 41 vitiligo patients and 41 healthy volunteers were included in our study. Age, gender, disease duration, family history of vitiligo and VASI scores of the patient group were recorded. Healthy volunteers were selected by paying attention to the fact that they were similar in age and gender with the patient group. Venous blood samples were taken from the patient and control groups, and the levels of zonulin, LPS, IL-6, TNF-α and oxidative stress markers were examined.