Astım ataklı çocuklarda mirna ekspresyonu ve sitokin düzeylerinin değerlendirilmesi
Expression of mirna and cytokine levels in children with asthmatic attack evaluation
  1. Tez No: 795380
  2. Yazar: EMEL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Astım çocuklarda çok sık görülen bir hava yolu hastalığıdır. Bu hastalıkta hem sitokin değişiklikleri hem de mikroRNA (miRNA) değişiklikleri olmaktadır. miRNA'ların, gen ifadesini düzenlediği yönünde olan çok sayıda çalışma yapılmıştır. miRNA'ların astım patogenezinde birçok yolağı düzenlediğine yönelik çalışmalar vardır, yapılan çalışmalar hava yolunun yeniden şekillenmesinde de önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Ayrıca birkaç miRNA'nın ekspresyon değişikliklerinin de astımın gelişmesinde ve/veya iyileşmesinde rol oynadığı bulunmuştur. Bu çalışmada astım atak döneminde miRNA ekspresyonu ve T helper 2 yolağındaki sitokinlerle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 30 astım tanısı olan hasta ve 30 sağlıklı kontrol olmak üzere toplamda 60 çocuk dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan tüm çocukların serum miRNA-155, 146a, 133 ve 29c düzeyleri araştırılmıştır. Aynı zamanda çocukların serum IL-4, 5 ve 13 düzeyleri ve spirometrik ölçümleri yapılmıştır. Son olarak astım kontrol testi (AKT), astım hayat kalitesi anketi (AHKA) ve deri prick testi (DPT) uygulanmıştır. Çalışmamızda atak anındaki hastaların serum miRNA-146a (p=0,006), miRNA-133 (p=0,002) ve miRNA-29c (p=0,001) değeri kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde daha düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Asthma is a very common respiratory disease in children. In this disease, there are both cytokine changes and microRNA (miRNA) changes. Numerous studies have been conducted that suggest miRNAs regulate gene expression. There are studies showing that miRNAs regulate many pathways in the pathogenesis of asthma. Studies have shown that it also plays an important role in the remodeling of the airway. Expression changes of several miRNAs have also been found to play a role in the development and/or improvement of asthma. In this study, it was aimed to invastigate miRNA expression and its relationship with cytokines in the T helper pathway during asthma attack. A total of 60 children, including 30 patients with asthma and 30 healthy controls, were included in this study. Serum miRNA-155, 146a, 133 and 29c levels of all children participating in the study were investigated. At the same time, children's serum IL-4, 5 and 13 levels and spirometric measurements were made. Finally, asthma control test (ACT), asthma qualty of life questionnaire and skin prick test (SPT) were applied. In our study, the serum miRNA-146a (p=0,006), miRNA-133 (p=0,002) and miRNA-29c (p=0,001) values of the patients at the time of the attack were found to be significantly lower than the control group.