Transkatater aort kapak replasmanında kullanılan 'myval' ve 'acurate neo' kapaklarının kısa ve orta dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of short and medium term results of 'myval' and 'acurate neo' valves used in transcatater aortic valve replacement
- Tez No: 795629
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç : Bu çalışmanın amacı balon ile genişleyebilen Myval ile kendiliğinden genişleyebilen Acurate Neo transkateter aortik kapak sistemlerinin ortalama 18 aylık takip sonuçlarını kıyaslamaktır. Metod: Merkezimizde 01.01.2020 ve 01.09.2022 tarihleri arasında balon ile genişleyebilen Myval (Meril Life Sciences Pvt. Ltd. Vapi, Hindistan) ve kendiliğinden genişleyebilen Acurate Neo (Boston Scientific, MA, ABD) kapaklarıyla TAVR işlemi yapılan bütün hastalar çalışmaya alındı. Myval ve Acurate Neo kapaklar dışında TAVR işlemi yapılan kapaklar çalışmaya dahil edilmedi. 116 Myval, 31 Acurate Neo hastası belirlendi. Belirtilen özellikleri sağlayan hastaların işlem öncesi ve sonrası EKG, EKO sonuçları, demografik özellikleri, kan parametreleri ve klinik takiplerine merkezimizdeki veri sistemi kullanılarak ulaşılmış ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the average 18-month follow-up results of the balloon-expandable Myval and the self-expanding Acurate Neo transcatheter aortic valve systems. Method: All patients who underwent TAVR with balloon-expandable Myval (Meril Life Sciences Pvt. Ltd. Vapi, India) and self-expanding Acurate Neo (Boston Scientific, MA, USA) valves in our center between 01.01.2020 and 01.09.2022 were included in the study. Except for the Myval and Acurate Neo valves, other TAVR treated valves were not included in the study. 116 Myval, 31 Acurate Neo patients were included in this study. The pre- and post-procedure ECG, ECO results, demographic characteristics, blood parameters and clinical follow-ups of the patients who met the specified features were obtained using the data system in our center and compared using the data system in our center.