Çok kriterli veri zarflama analizi ile G20 ülkelerinin yenilenebilir enerji etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of renewable energy efficiency of g20 countries wi̇th multi-criteria data envelopment analysis
- Tez No: 796602
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fosil enerji kaynaklarının çevre üzerindeki olumsuz etkisinden dolayı, fosil enerji kaynaklarına bağımlılıktan doğan ekonomik ve politik sorunlara bir çözüm olarak kabul edilen yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmek zorunlu hale gelmiştir. Veri zarflama analizi, çoklu girdi ve çıktının kullanılabildiği doğrusal programlama tabanlı parametrik olmayan bir yöntemdir. Çok kriterli veri zarflama analizi, klasik veri zarflama etkinliği dâhil olmak üzere iki ek kriter daha eklenerek oluşturulmuş çok amaçlı doğrusal programlama tabanlı bir yöntemdir. Üç kriterde birbirinden bağımsızdır ve farklı etkinlik kriterleri barındırır. Bu çalışmada dünya nüfusunun, ekonomisinin tüketilen ve üretilen enerjinin çoğundan sorumlu olan G20 ülkelerinin ÇKVZA ile yenilenebilir enerji etkinliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada enerji yoğunluğu, iş gücü girdi değişkenleri, yenilenebilir enerji üretiminin toplam üretilen enerji içindeki oranı, kişi başı milli gelir çıktı değişkenleri ve CO2 emisyonu istenmeyen çıktı olarak belirlenmiştir. KVB'lerinin etkinlikleri her bir kriter için ayrı ayrı hesaplamıştır. Üç kriter altında da etkin olan ülkeler Brezilya ve Birleşik Krallık ülkeleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Fossil energy sources has a negative impact on the environment so, economic and political uses originating from dependence on fossil energy sources have become mandatory to turn to renewable energy sources, which are accepted as a solution. Data envelopment analysis is a linear programming-based non-parametric method in which multiple inputs and outputs can be used. Multi-criteria data envelopment analysis is a multi-objective linear programming-based method created by adding two additional criteria, including classical data envelopment analysis efficiency. The three criteria are independent of each other and contain different efficiency criteria. In this study, it is aimed to examine the renewable energy efficiency of the G20 countries, which are responsible for most of the world's population, economy, consumed and produced energy. In the study, energy intensity, labor force input variables, the ratio of renewable energy production to the total produced energy, per capita national income output variables and CO2 emission were determined as undesired output. The efficiencies of DMUs were calculated separately for each criterion. The countries that were effective under all three criteria were Brazil and the United Kingdom.