The role of quality of motivation and mindset on teaching style in English language instructors
İngilizce öğretim görevlilerinin motivasyonlarının niteliğinin ve öğretim yeteneğinin kökeni ile ilgili örtülü inançlarının öğretim stillerine etkisi
  1. Tez No: 796837
  2. Yazar: VAHİDE TEKE AKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN ATEŞKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AIKATERINI MICHOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma İngilizce öğretim görevlilerine otonom ya da kontrol motivasyon ve öğretim yetenekleri konusunda sabit ya da geliştirilebilen zihniyet telkin etmenin onların öğrencilerine karşı sergiledikleri otonomi destekleyici ya da kontrolcü öğretme stillerini etkileyip etkilemediğini ölçen deneysel bir çalışmadır. Bu çalışmaya Türkiye'deki devlet ve kâr amacı gütmeyen vakıf üniversitelerinin İngilizce hazırlık programlarında görev yapan yüz elli altı İngilizce öğretim görevlisi katılmıştır. Bağımsız grup t-testi otonom motivasyon ve geliştirilebilen öğretim yeteneği kondisyonlarındaki katılımcıların kondisyonlarını kontrol motivasyon ve sabit öğretim yeteneği kondisyonlarındaki katılımcılara kıyasla daha yüksek oranda benimsediklerini ortaya çıkarmıştır. Ancak, Faktöriyel Varyans Analizi (ANOVA) dört kondisyondan her birinin ya da bu kondisyonların birbirleriyle olan etkileşiminin ana etkisinin katılımcı İngilizce öğretim görevlilerinin otonomiyi destekleyici ya da kontrolcü öğretim stillerini yordamadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, ek analizler yaşça daha genç öğretim görevlilerinin ve kâr amacı gütmeyen vakıf üniversitelerinde görev yapan öğretim görevlilerinin daha yüksek düzeyde öğrenci otonomisini destekleyici öğretme stillerine sahip olduklarını göstermiştir. Çalışmanın bulguları içerdikleri metodolojik ve eğitimsel çıkarımlar açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The present experimental study tested whether inducing English language instructors' autonomous or controlled motivation and their fixed or growth mindset about teaching ability influence their autonomy-supportive versus controlling teaching style. A hundred and fifty-six English language instructors working at the preparatory programs of state and non-profit foundation universities in Turkey participated in the study. The results of t-tests showed that participants in the autonomous motivation and growth mindset conditions endorsed their conditions to a larger extent than the teachers in controlled motivation and fixed mindset conditions. However, Factorial ANOVA indicated that neither the main effect of each condition nor the interaction of the conditions predicted the participant English language instructors' autonomy-supportive or controlling teaching style. Furthermore, supplementary analyses revealed that teachers from non-profit foundation universities and younger teachers reported higher autonomy-supportive teaching style than teachers from state universities and older teachers. The findings are discussed in terms of their methodological and educational implications.