Özgül öğrenme güçlüğü risk grubundaki çocuklara yönelik gönderme öncesi süreçte sınıf öğretmenlerinin kullandıkları sınıf içi öğretim uygulamalarının belirlenmesi
Determining the classroom teaching practices used by classroom teachers in the pre-referral process for children at risk of specific learning disability
- Tez No: 797159
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, özgül öğrenme güçlüğü risk grubundaki öğrencilere yönelik gönderme öncesi süreçte sınıf öğretmenlerinin kullandıkları sınıf içi uygulamalar incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji olarak desenlenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını; İzmir ilindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokullarda görev yapmakta olan on beş sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler ve öğretmen tanıma formları aracılığıyla toplanmıştır. Veriler tümevarım analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmenler ile gerçekleştirilen görüşmelere neticesinde özgül öğrenme güçlüğü risk grubu öğrencilerin belirlenmesi; müdahale, izleme ve değerlendirmeyi içeren işbirlikli gönderme öncesi süreç uygulamalarına ve özel eğitim hizmetlerine ihtiyaç duymadan ek destek eğitim hizmetleriyle genel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam edebilecek öğrencilere yönelik önerilere ilişkin bulgular elde edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin gönderme öncesi süreçte özgül öğrenme güçlüğü risk grubu öğrencilere yönelik kullandıkları uygulamalarda sınırlılıklar olduğu ve öğretmenlerin geliştirilmeye açık yönlerinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın ilkokul çağındaki özgül öğrenme güçlüğü risk grubu öğrencilerinin gönderme öncesi süreç deneyimlerine yönelik bir çerçeve çizmesi ve süreçteki gereksinimler ve geliştirilmeye açık yönleri okuyuculara ve politika yapıcılara sunması açısından alana katkı sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, in-class practices used by classroom teachers in the pre-referral process for students in the risk group for specific learning disabilities were examined. The research was designed as phenomenology, one of the qualitative research methods. The participants of the research; it consists of fifteen classroom teachers working in primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the province of Izmir. The data of the research were collected through semi-structured interviews and teacher recognition forms. The data were analyzed using the inductive analysis method. As a result of the interviews with the teachers, the identification of the students in the risk group with learning difficulties; findings regarding the recommendations for students who can continue their education in general education classrooms with additional support education services without the need for special education services and cooperative pre-referral process practices including intervention, monitoring and evaluation were obtained. It has been determined that there are limitations in the practices used by the classroom teachers for the students at risk for specific learning difficulties in the pre-referral period and that the teachers have aspects that are open to improvement. It is thought that the research can contribute to the field in terms of drawing a framework for the pre-referral process experiences of the students in the specific learning disability risk group at the primary school age and presenting the needs and areas open to improvement in the process to the readers and policy makers.