Science fiction, a literary genre that sheds light on the future of humanity
İnsanlığın geleceğine ışık tutan bir yazın türü: Bilim kurgu
- Tez No: 797464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsanlar tarih boyunca duygu ve düşüncelerini aktarmak için farklı yollara başvurmuştur. Sözlü ve yazılı edebiyat ile başlayan bu iletişim kanallarından en modern ve gelişmiş olanlarından biri, bugün oldukça popüler olan bilim kurgu romanıdır. Bu yazın türünde insanlığın en karanlık kabusları, umut vaad eden rüyaları ve gelişmiş toplum tasavvurları gözlemlenebilir. Bilim kurgunun sınırı insanlığın hayal gücünün sınırıyla paraleldir. Bu eserler bir yandan bilimin kesin olan gücünden destek alırken diğer yandan da binlerce yıldır süregelen mitoloji ve kahramanlık destanlarının heyecan verici öğelerinden faydalanır. Hayal gücünün kıyaslanamaz enerjisine ve bilimin kesin ve net ilkelerine dayanan bu yazın türü yıllar boyunca hem ufuk açıcı hem de yol gösterici bir rol oynamıştır. Oldukça kurgusal element içeren bu edebi tür gerçek dünya ile aslında tahmin edilenden daha çok bağlantı halindedir. Dünya savaşlarından atom bombasına, telefondan televizyona ve yapay zekaya insanlık tarihi için önemli birçok olayı öngören bu yazın türü teknolojinin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. İnsanların yapacakları hataların olası sonuçları veya dünyanın nasıl daha yaşanılabilir bir yer olabileceği gibi birçok önemli konu bilim kurgu edebiyatı tarafından sürükleyici ve dikkat çekici bir biçimde ele alınmıştır. Bu çalışma bilim kurgu edebiyatının gerçek dünya ile olan karşılıklı ilişkisini ve birbirlerini nasıl etkilediklerini bütünsel bir yaklaşımla incelemekte ve sonuçlarını örneklerle ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have resorted to different ways to convey their feelings and thoughts. One of the most modern and advanced communication channels, which began with oral and written literature, is the science fiction novel which is popular today. In this type of literature, the darkest nightmares of humankind, promising dreams, and imaginations of developed society can be observed. The limit of science fiction is parallel to the limitation of human imagination. These works, on the one hand, are supported by the remarkable power of science, and on the other hand, they benefit from the exciting elements of the mythology and heroic epics that have been going on for thousands of years. Based on the incomparable power of the imagination and the precise and clear principles of science, this genre of literature has played both an enlightening and a guiding role. This literary genre contains highly fictional elements and is more connected with the natural world than expected. Science fiction, which foresees many vital events in human history, from world wars to atomic bombs, phones to television, and artificial intelligence, has played an essential role in the development of technology. Possible consequences of mistakes made by humans or how the world can be a more developed place have been dealt with in a gripping and remarkable way by science fiction. This study explores the correlation of science fiction literature with the real world and how they influence each other with a holistic approach and presents its results with examples.