Yazılım sektörü kritik başarı faktörlerinin AHS yöntemi ile karşılaştırılması
Evaluation of software industry critical success factors with AHP method
- Tez No: 797895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN ALKIŞ BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Oldukça geniş bir pazar alanına sahip olan yazılım sektöründe gerçekleştirilen her proje başarılı şekilde tamamlanarak müşteriye ulaşamamaktadır. Standish'in“KAOS”raporuna göre 2020 yılı itibari ile yazılım projelerinin %31'i başarı ile sonuçlanmasına rağmen %19'u başarısızlık ile sonuçlanırken %50'lik bölümünde ise proje için planlanan bütçe ve(ya) teslim zamanında aşımlarla karşılaşılmaktadır. Yazılım projelerinin başarılı olmasında önemli birçok faktör vardır. Kritik Başarı faktörleri (KBF) olarak tanımlanan bu faktörler yazılım sektörü için“İnsanlarla İlgili Faktörler”,“Süreçle İlgili Faktörler”ve“Teknikle İlgili Faktörler”olmak üzere 3 ana kriter altında toplanmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki yazılım mühendislerinin bu 3 ana kriterin altında olan Kritik Başarı Faktörlerine yönelik önceliklendirmelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Düzenlenen karşılaştırma çalışması sonucunda katılımcılardan elde edilen veriler Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) tekniği ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda literatürün aksine Türkiye'deki yazılım mühendislerinin teknikle ilgili faktörlerin proje başarısında diğer faktörler kadar önemli olduğunu değerlendirdikleri gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonunda, gelecekte yapılacak akademik çalışmalar için literatüre önerilerde bulunulmuş ve ayrıca yazılım sektörüne yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the software industry, which has a very wide market area, every project cannot reach the customer by successfully completing it. According to Standish's“CHAOS”report, as of 2020, although 31% of the software projects are concluded with success, 19% of them are unsuccessful, while in 50% of them, the planned budget and/or delivery time for the project is exceeded. There are many important factors in the success of software projects. These factors, which are defined as Critical Success Factors (CSF), are grouped under 3 main criteria for the software industry:“People-Related Factors”,“Process-Related Factors”and“Technical-Related Factors”. In this study, it is aimed to measure the thoughts of software engineers in Turkey about the Critical Success Factors under these 3 main criteria. The data obtained from the participants as a result of the comparison study were analyzed with the Analytical Hierarchy Process (AHP) technique. As a result of the study, it was observed that, contrary to the literature, software engineers in Turkey evaluated technical factors as important as other factors in project success. At the end of the study, suggestions were made to the literature for future academic studies and also suggestions for the software industry were presented.