Gönüllü spor kuruluşlarının örgütlenme sorunları ve Türk sporuna katkıları açısından değerlendirilmesi
The Problems of volunteer sport organizations and evaluating in the repect of contribution for Turkish sport
  1. Tez No: 79814
  2. Yazar: KÜRŞAT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çağlar boyunca değişik anlam, önem ve mahiyetlerde olmak üzere her devirde yapıla gelen spor, bu gün, sanayileşme ve şehirleşmenin sonucu doğan hareket ihtiyacının artması sebebiyle toplumların çok önemli ihtiyaçları arasındadır. Sporun kitleselleşmeye başlamasıyla birlikte ciddi anlamda örgütlenme denemeleri de başlamıştır. Sanayileşme ve şehirleşmenin gelişimini tamamlamasıyla birlikte oluşan piyasa toplumları ve arkasından hak arayan kitleler, en nihayet kendi işini kendisi görmeye karar veren özgürlükçü hareketler hemen bütün sektörlerde kendisini göstermeye başlamıştır. Bu gelişmelerin spor alanına yansıması doğal şekliyle devam etmiş ve sivil toplum hareketlerinin yansıması olarak gönüllü spor teşekkülleri kurulmaya başlamıştır. Türkiye'de henüz gelişimlerini tamamlayamayan gönüllü spor örgütleri, sporun yayılması ve gelişmesi için olmazsa olmaz konumlarını kazanmışlardır. Bu çalışmada, gönüllü spor örgütlerinin sorunlarının neler olduğu ve sporun yaygmlaştınlmasındaki rolleri araştırılmıştır. Öncelikle örgüt ve örgütlenme kavramları teorik çerçeveleriyle incelenmiştir. Türkiye'de spor örgütlenmesinin tarihi gelişimi ile gönüllü spor örgütlenmesi hareketinin bu süreç içindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra mevcut gönüllü spor örgütleri içerisinden en göze çarpanları kuruluşları, yapısal özellikleri ve fonksiyonları açısından incelenmiştir. Daha sonra bu örgütlere 40 sorudan oluşan bir anket uygulanarak, amaca uygun veriler elde edilmiştir. Bu birikimlerin değerlendirilmesiyle önemli bulgular oluşmuştur. Sonuç olarak gönüllü spor örgütlerinin önemli bir misyonu üstlendikleri, fakat henüz bu ağırlığı kaldıracak etkinlik ve yaygınlığa ulaşamadıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sport that has been performed in different meaning, importance and essence during the centuries today became one of the important needs of people's action that occurred with the result of the urbanization and the industrialization. This circumstance brought forth some initiations to communize and organize the sport. After the completion of industrialization and urbanization process, public place community, people who defense their rights and freedom came into being. This improvement was seen in the sport fields and then non-government sport organizations started to be established. Non-governmental sport organizations in Turkey, that have not been completed its development yet, gained an important role to communize and develop the sport. The present work examines what the problems of and the role of the non governmental sport organizations for communization sport. First of all, concepts of organization and to become organized were examined theoretically. The historical process of the sporting organizations in Turkey, and the place of the non-governmental sport organizations in this process were studied. Then some non-governmental sport organizations were exemplified in terms of structural situations and functions by applying questionnaire including 40 questions. As a result, it was understood that, non-governmental sport organizations carries out an important role to communize the sport, however they have not enough power in order to reach this mission.