Güncellenen tanı kriterleri öncesi ve sonrası tanı alan polisitemia vera hastalarının karşılaştırılması
Comparison of polycythemia vera patients diagnosed before and after updated diagnostic criteria
- Tez No: 799491
- Danışmanlar: PROF. DR. EREN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Katılmış Ş., Güncellenen Tanı Kriterleri Öncesi ve Sonrası Tanı Alan Polisitemia Vera Hastalarının Karşılaştırılması, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2023. Çalışmamızda 2016 da değişen DSÖ tanı kriterleri öncesi ve sonrası tanı alan hastanemizde takip edilen Polisitemia Vera hastalarının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya tanı tarihleri Ocak 2011-Aralık 2015 arasında olan 50, Ocak 2016-Aralık 2020 arasında olan 50 hasta olmak üzere toplamda 100 hasta dahil edildi. 2016 öncesi grupta erkek/kadın oranı 1.5, 2016 sonrası grupta erkek/kadın oranı 1.7 saptandı. 2016 öncesi grupta tanı yaşı ortalama 58,5 (±12,25) iken 2016 sonrası grupta tanı yaşı ortalama 62 (±13,8) yıldı. Hastaların takip süresi 2016 öncesi grupta 95,5±36,4 ay, 2016 sonrası grupta 29±19,3 ay idi. JAK2-V617F mutasyonu hastaların tamamında(%100) pozitifti. Tanı anında iki grup laboratuvar değerleri açısından karşılaştırıldığında hemoglobin, hematokrit ve eritrosit sayısı 2016 öncesi tanı alan grupta anlamlı olarak daha yüksekti. Hastaların birinci yıl sonu ve son vizit tarihinde toplam flebotomi sayısı 2016 öncesi grupta anlamlı olarak daha fazlaydı(p=0.044). Hastalar tromboz, kanama, miyelofibrozise ilerleme, lösemik dönüşüm, myelodisplastik sendrom dönüşümü komplikasyonları açısından incelendiğinde son vizit tarihinde 2016 öncesi grupta 19 (%38), 2016 sonrası grupta 5 (%10) hastada komplikasyon saptandı (p=0.002). Myelofibrozis komplikasyonu gelişen hasta sayısı 2016 öncesi grupta anlamlı olarak daha fazla saptandı (p=0.006). Tromboz, kanama, lösemi dönüşümü ve myelodisplastik sendrom dönüşümü açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Tromboz gelişen hasta sayısı 2016 öncesi grupta daha fazlaydı ancak bu istatistiksel olarak anlamlı değere ulaşmadı(p=0.055). 2016 öncesi grupta tromboz komplikasyonunun daha fazla olması tanı dönemi hgb, htc değeri ve eritrosit sayısının fazla olmasından kaynaklanan hiperviskozite ve 2016 öncesi grubun takip süresinin daha uzun olmasıyla ilişkilendirildi.
Özet (Çeviri)
Katılmış Ş., Comparison of Polycythemia Vera Patients Diagnosed Before and After the Updated Diagnostic Criteria, Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Medical Specialization Thesis, Eskisehir, 2023. In our study, we aimed to retrospectively evaluate the Polycythemia Vera patients followed in our hospital who were diagnosed before and after the WHO diagnostic criteria changed in 2016. A total of 100 patients were included in the study, including 50 patients diagnosed between January 2011-December 2015 and 50 patients diagnosed between January 2016-December 2020. The pre-2016 group had a male/female ratio of 1.5 and the post-2016 group had a male/female ratio of 1.7. The mean age at diagnosis was 58.5 (±12.25) years in the pre-2016 group and 62 (±13.8) years in the post-2016 group. The follow-up period of the patients was 95.5±36.4 months in the pre-2016 group and 29±19.3 months in the post-2016 group. JAK2-V617F mutation was positive in all patients (100%). When the two groups were compared in terms of laboratory values at the time of diagnosis, hemoglobin, hematocrit and erythrocyte count were significantly higher in the group diagnosed before 2016. The total number of phlebotomies at the end of the first year and at the last visit was significantly higher in the pre-2016 group (p=0.044). When the patients were analyzed in terms of complications of thrombosis, bleeding, progression to myelofibrosis, leukemic transformation, myelodysplastic syndrome transformation, complications were found in 19 (38%) patients in the pre-2016 group and 5 (10%) patients in the post-2016 group at the last visit (p=0.002). The number of patients with myelofibrosis complications was significantly higher in the pre-2016 group (p=0.006). There was no significant difference in thrombosis, bleeding, leukemia transformation and myelodysplastic syndrome transformation (p>0.05). The number of patients who developed thrombosis was higher in the pre-2016 group, but this did not reach statistical significance (p=0.055). The higher number of thrombosis complications in the pre-2016 group was associated with hyperviscosity due to the higher hgb, htc and erythrocyte count at the time of diagnosis and the longer follow-up period in the pre-2016 group.