A system dynamics model of pandemics: Fluctuating course of covid-19
Pandemilerin sistem dinamiği modeli: Covid-19'un dalgalanan seyri
  1. Tez No: 799843
  2. Yazar: MOUAAZ MALLA RASOUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN SANSARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu makale, Covid-19 ile enfeksiyonun yayılmasını azaltmanın öneminden yola çıkarak, Covid-19'un dalgalı seyrini analiz etmekte ve günlük vaka sayılarındaki farklılıkların en önemli nedenlerini göstermektedir. Dolayısıyla, bu çalışma iki nedeni kabul etti, temas ve taşınmak etkilerini tanıdı. Bu soruyu yanıtlamak için metodoloji, Stella kullanılarak sistem dinamik simülasyonları ile yapıldı. Gerçek dünyadaki durumun bir yansımasını elde etmek için farklı parametrelerle üç, dört ve altı şehirde dinamik simülasyonlarla dört deney yapıldı. Sonuç, insanları bir şehirden diğerine sırasıyla temas oranı, taşınmak oranından daha yüksek olduğu zaman gerçek pandemi çıktısına yeterince yakın olan üç dalgalanma seçimi içeren bir grafik yapar ama insanların son şehirden ilk şehire geri gitmeleri için bir sıra oluşturmak veya aynı anda bir şehirden diğer şehirlere hareket ettirerek iki dalgalanma seçim grafiği ile sonuç verir. Bu çalışma, insanlar arasındaki doğrudan teması vurgular Virüsün yayılmasında en önemli sonucun yanı sıra insanların şehirler ve ülkeler arasında taşınmasında da hızlı rol oynuyor. Ayrıca sonuçlar, temas oranı, taşınmak oranından daha yüksek olduğu zaman dalgalanmanın arttığını göstermektedir. Dolayısıyla, insanlar bir şehirden diğerine taşınmaya başlarken, insanlar arasındaki etkileşim virüsün yayılmasında önemli bir rol oynuyor.
Özet (Çeviri)
Based on the importance of reducing the spread of infection with Covid-19, this paper analyzes the fluctuating course of covid-19 and shows the most important reasons for the differences in the daily cases numbers. So, this study recognized two reasons, the effects of the rate of transmission and the rate of transition. To answer this question, the methodology was done by system dynamic simulations using Stella. Four experiments were done with dynamic simulations on three, four, and six cities with different parameters to have a reflection of the real-world case. The result indicates that moving the people from one city to another respectively with the rate of transmission higher than the rate of transition makes a chart with three fluctuation picks which close enough to the real pandemic output while making a line for people to move back from the last city to the first one or making people moving from one city to the other cities at the same time that makes result with a two fluctuation picks graph. This study emphasizes that direct contact between people is the most important result of spread the virus as well as moving people between cities and countries plays a rapid role. Also, the results show that when the rate of transmission is higher than the rate of transition makes fluctuation improves. So, the interaction between people plays an essential part to spread the virus while people start to move from one city to another.