7. sınıf öğrencilerinin bazı fen kavram, olay ve olguları diyagramlarla açıklamalarının ve günlük yaşamla ilişkilendirmelerinin belirlenmesi
Determination of 7th grade students' explanations of some science concepts, events and facts with diagrams and their associations with daily life
  1. Tez No: 801739
  2. Yazar: EMİNE DİDEM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NESİBE ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin 5 ve 6. sınıf fen bilimleri dersi kazanımlarına yönelik bilimsel kavramları, olgu ve olayları diyagramlarla açıklama düzeylerini incelemektir. Çalışmanın bir diğer amacı, öğrencilerin fen bilimleri dersine ait kavramları, olgu ve olayları günlük hayatla ilişkilendirme durumunu tespit etmektir. Diyagram bilgiyi şekil, şema, simge ve çizimler aracılığıyla görselleştirme tekniğidir. Bu çalışmada diyagramlar, öğrencilerin fen bilimleri dersi kazanımlarına ilişkin bazı kavram, olay ve olguları anlama düzeylerini tespit etmek için bir araç olarak kullanılmıştır. Çalışma olgubilim modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını, Bingöl ili Solhan ilçesinde üç farklı ortaokulda 7. sınıfta öğrenim gören 123 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmanın veri toplama aracı ise, araştırmacı tarafından geliştirilen“Ortaokul 5 ve 6. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Kazanımlarını Diyagramlar Aracılığıyla Değerlendirme Formu”dur. Bu değerlendirme formunda, ortaokul 5 ve 6. sınıf fen bilimleri dersi kazanımlarına yönelik biyoloji, fizik ve kimya alanlarından eşit dağılımlı sorular hazırlanmıştır. Öğrencilerin diyagramlar aracılığıyla bu sorulara cevap vermesi istenmiş ve cevaplar doğrultusunda konuyu öğrenme düzeyleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin konuya yönelik öğrenme düzeyleri beş kategoride sınıflandırılmıştır. Buna ek olarak öğrencilerin bilimsel kavram, olgu ve olayları günlük hayatla ilişkilendirme durumu içerik analiziyle analiz edilmiştir. Bu kapsamda öğrencilerin görüşleri doğrultusunda kodlar oluşturulmuştur. Bu kodlar çeşitli kategori ve temalarda birleştirilmiştir. Öğrencilerin 5 ve 6. sınıf fen bilimleri dersi kazanımlarına yönelik çizdikleri diyagramlar kapalı kodlama tekniği ile günlük yaşam ile ilişkilendirme ise açık kodlama tekniği ile analiz edilmiştir. Öğrenciler tarafından oluşturulan diyagramlar neticesinde öğrencilerin fen bilimleri dersi kazanımlarına ilişkin bilimsel kavramları, olgu ve olayları öğrenmekte güçlük çektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu kapsamda sınırlı sayıda öğrencinin kazanımlara yönelik tam anlama gerçekleştirdiği söylenebilir. Ayrıca öğrencilerin büyük çoğunluğunun bilimsel kavram, olgu ve olayları diyagramlarla gösteremediği tespit edilmiştir. Buna ek olarak öğrencilerin büyük çoğunluğu bilimsel kavram, olgu ve olayları günlük hayatla ilişkilendirememiştir. Çalışma doğrultusunda, öğrencilerin bilimsel kavram, olgu ve olayları tam olarak öğrenmesi için kazanımların daha somutlaştırılarak sunulması ve günlük hayatla ilişkilendirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of explaining scientific concepts, facts and events with diagrams for the 5th and 6th grade science learning outcomes of secondary school 7th grade students. Another aim of the study is to determine the situation of students associating the concepts, facts and events of the science course with daily life. Diagram is the technique of visualizing information through figures, diagrams, symbols and drawings. In this study, diagrams were used as a tool to determine the level of students' understanding of some concepts, events and phenomena related to science learning outcomes. The study was designed in the phenomenological model. The participants of the study consisted of 123 7th grade students studying in three different secondary schools in Solhan district of Bingöl province. The data collection tool of the study is the“Assessment Form for 5th and 6th Grade Science Learning Outcomes Through Diagrams”developed by the researcher. In this evaluation form, evenly distributed questions from the fields of biology, physics and chemistry were prepared for the secondary school 5th and 6th grade science course learning outcomes. Students were asked to answer these questions through diagrams and their learning levels were determined in line with the answers. The learning levels of the students regarding the subject were classified in five categories. In addition, the students' association of scientific concepts, facts and events with daily life was analyzed by content analysis. In this context, codes were created in line with the opinions of the students. These codes are combined in various categories and themes. The diagrams drawn by the students for the 5th and 6th grade science course learning outcomes were analyzed with the closed coding technique and the association with daily life was analyzed with the open coding technique. As a result of the diagrams created by the students, it was concluded that the students had difficulty in learning scientific concepts, facts and events related to science course learning outcomes. In this context, it can be said that a limited number of students have achieved a full understanding of the outcomes. In addition, it was determined that the majority of the students could not show scientific concepts, facts and events with diagrams. Furthermore, most of the students could not associate scientific concepts, facts and events with daily life. In line with the study, it can be suggested that the learning outcomes should be presented in a more concrete way and associated with daily life so that students can fully learn scientific concepts, facts and events.