Özel eğitim anaokullarında çalışan öğretmenler arasında iş birliği çalışmalarının derinlemesine incelenmesi
In-depth examination of cooperation works between teachers working in special education kindergarten
  1. Tez No: 802252
  2. Yazar: BURCU GİRİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN BOZKUŞ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim anaokullarında aynı sınıfta birlikte çalışan özel eğitim ve okul öncesi öğretmenleri arasındaki iş birliği çalışmalarının öğretmen ve okuldaki diğer paydaşların (örn., okul rehber öğretmeni, okul yöneticileri, veli) görüş ve deneyimlerine dayalı derinlemesine incelenmesi ve mevcut durumun betimlenmedir. Nitel bir araştırma olan çalışmadaki veriler, İç Anadolu bölgesinin kuzeybatısında yer alan bir ilde ve Marmara bölgesinin güneyinde yer alan bir ilde olmak üzere toplam üç özel eğitim anaokulundaki özel eğitim ve okul öncesi öğretmenleri, okul yöneticileri, okul rehber öğretmenleri ve veliler ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi kullanılmıştır. 21 öğretmen, dört okul yöneticisi, iki okul rehber öğretmeni ve dört veli olmak üzere toplamda 31 kişi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler, metaforik algı formları ve gözlemler yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları sonucunda tüm paydaşların ortak düşüncesi, özel eğitim anaokuluna çalışmaya başlamadan önce kapsamlı bir hizmet içi eğitim almaya duydukları gereksinimdir. Araştırma sonucunda ayrıca özel eğitim anaokullarının yeni açılmış bir okul türü olmalarından, okul binalarının yapı olarak uygun olmamasından, materyal eksikliği bulunmasından, çalışma programlarında ikilik yaşanmasından, ailelerin henüz kabul etme aşamasında olduğundan ve uzmanlık alanında yeterli sayıda öğretmen çalışamaması gibi sebeplerden dolayı henüz okul çalışma düzenlerinin tutarlı olamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the cooperation between special education and preschool teachers working together in the same class in special education kindergartens, based on the views and experiences of teachers and other school stakeholders (eg, school counselor, school administrators, parents) and to describe the current situation. The data in the study, which is a qualitative research, were obtained from semi-structured interviews with special education and preschool teachers, school administrators, school counselors and parents in a total of three special education kindergartens, two schools in a city in the Central Anatolia region and a school in a city in the Marmara region has been obtained. Easily accessible case sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the participants. A total of 31 people were interviewed, including 21 teachers, four school administrators, two school guidance teachers and four parents. Research data were collected through semi-structured interviews, metaphorical perception forms and observations. The collected data were analyzed by content analysis method. As a result of the research findings, the common thought of all stakeholders is that they need to receive comprehensive in-service training before starting to work in special education kindergarten. As a result of the research, the school working arrangements have not yet been consistent due to reasons such as the special education kindergartens being a newly opened type of school, the school buildings are not suitable in terms of structure, the lack of materials, the duality in the study programs, the families are still in the acceptance stage, and the insufficient number of teachers in the field of specialization. was found to not be.