Ankara ilinde faaliyet gösteren özel sektör tavuk kombina işletmelerinde maliyet, karlılık ve verimlilik analizleri
- Tez No: 80241
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, İşletme, Veterinary Medicine, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvancılık İşletme Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
117 ÖZET Ankara İlinde Faaliyet Gösteren özel Sektör Tavuk Kombinası İşletmelerinde Maaliyet, Kârlılık Ve Verimlilik Analizleri Bu araştırma, Ankara ili özel sektör tavuk kombina işletmelerinin ekonomik analizini yaparak, işletmelerde maliyet, kârlılık ve verimliliği etkileyen unsurları tesbit etmek ve üretim sürecinde kullanılan unsurların dağılımlarını saptayarak karlılık ve verimliliği yükseltmek için alınacak önlemleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini, il içerisinde faaliyet gösteren özel sektör tavuk kombinalarından, 1994-1996 yıllarında anket yoluyla derlenen veriler oluşturmaktadır. İl içerisinde faaliyet gösteren işletme sayısının az olması nedeniyle araştırma kapsamındaki işletmeler ayrı ayrı incelenmiş, bunun yanında il bazında bir bütün olarak da ele alınmıştır. İşletmelerden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; maaliyet analizinde, masraf teşkil eden girdi unsurlarının yüzde oranlan dikkate alınmış, Ekonomik, Mali ve Teknik verimlilik analizlerinde ise mali bünye, iktisadi varlıkların kullanılışı, kârlılık ve verimlilik oranlarından yararlanılmıştır. Tavuk kombina işletmelerinde kullanılan girdi unsurlarının toplam masraflar içindeki yüzde oranlan incelendiğinde; Hammadde masraftan 91,4; Personel ve işçilik masrafları 1,94; Faiz masraflan 1,15; Yakıt masraflan 0,99; Amortisman masraftan 0,93; Elektrik masraflan 0,91; Sair masraflar 0,91; Bakım onanm masraflan ise 0,67 olarak tespit edilmiştir. Birim maliyet ve kapasite kullanım oranına ait veriler değerlendirildiğinde, en yüksek kapasite kullanım oranı ve en düşük birim maliyete sahip olan işletmenin 4 nolu işletme olduğu ortaya çıkmış, birim maliyetin işletmenin üretim hacmiyle ters orantılı olarak değiştiği saptanmıştır. Mali bünye ve iktisadi varlıklann kullanılışı ile ilgili oranlar değerlendirildiğinde; öz sermayenin aktif toplamına oram, öz sermayenin borçlar toplamına oranı ve stoklann devir hızı 3 ve 4 nolu işletmelerde, öz sermaye devir hızı ise 1 ve 2 nolu işletmelerde daha yüksek bulunmuştur. Kârlılık rasyolanndan elde edilen değerler incelendiğinde genel olarak, 4 nolu işletmenin en yüksek kârlılığa sahip olduğu, bunu sırasıyla 3, 1 ve 2 nolu işletmelerin118 izlediği tesbit edilmiştir. İşgücü verimliliği de büyük ölçekli işletmelerde daha yüksek bulunmuştur. Araştırma kapsamındaki işletmelerin kâra geçiş noktalan hem birim (kg) olarak, hem de asgari yapmaları gereken^satış tutan üzerinden hesaplanmış, her iki hesaplamada da 4 nolu işletmenin daha düşük üretim ve satış hasılatı düzeyinde kâra geçiş noktasına ulaştığı saptanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Başabaş noktası, Birim maaliyeti, kârlılık, tavuk kombina işletmeciliği, verimlilik
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY The Cost, Profitability and Productivity Analysis in Private Sector Poultry Slaughter Hause in Ankara. The purposes of this study are as Mow, determining factors that affect cost, profitability and productivity in managements by doing economic analysis in private sector poultry slaughter hause in Ankara and bringing out necessary measures tor increasing profitability and productivity by fixing distribution of factors that used in production period. The material of study consist of data obtained from private sector slaughter hause by means of surveys applied during 1994- 1996 years. The managements in province were individually examined due to insufficient number. Beside this they, were also studied completely at the level of Ankara province. In evaluating the data obtained from poultry slaughter hause cost analysis and economic, fiscal and technique productivity analysis were calculated by using the percent rates of input factors and fiscal structure, usage of economic existence, profitability and productivity rates respectively. When percentage of inputs was examined in total expenditures of companies it figured as follows; row material expenditures is 91,4 %; personnel and labour expenditures is 1,94 %; interest expenditures is 1,15%; fuel expenditures is 0,99%; amortization expenditures is 0,93 %; electric expenditures is 0,91 %; other expenditures is 0,91%; care and repair expenditures is 0,67 %. When the data concerning cost and usage rate of capacity are evaluated, it was found that company which has the biggest usage rate of capacity and the lowest cost was number 4. It was also discovered the unit cost was conversily changed with the production amount of company. When tha rates concerning fiscal structure and usage of economic existences were studied, it was found that the rale of own-capital in total active, the rate of own- capital in total depts and transfer speed of stocks were higher in companies with number 3 and 4 than other componies. On the other hand, the transfer speed of own- capital was higher in companies with number 1 and 2 compared to the others. When the profitability rates of firms were evaluated it was seen that the companies with number 4 had the highest profitability and this was fallowed by others with number 3, 1 and 2. The labor-force productivity was also found high in company which had big capacity. The points tor profit of companies within study were calculated as both unit and least selling amount. According to then, the company with number 4 reached the point for profit at the level of lower production and selling income. KEY WORDS: Points for profit, Unit cost, Profitability, Management poultry slaughter hause, Productivity.