E-argümantasyon yazılımını kullanan fen bilgisi öğretmenlerinin karşılaştıkları bariyerlerin incelenmesi
An investigation of the barriers encountered by science teachers using e-argumentation software
  1. Tez No: 802422
  2. Yazar: NİYAZİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUH YAVUZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, E-Argümantasyon yazılımını derslerinde kullanan fen bilgisi öğretmenlerinin karşılaştıkları birincil ve ikincil bariyerleri incelemektir. Bu tez çalışması Tübitak 1001 Projesi (219K028) ile desteklenmiştir. Bu proje kapsamında, argümantasyona yönelik yenilikçi ve etkileşimli bir yazılım olan E-Argümantasyon yazılımı geliştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 öğretim yılında Bolu ili Merkez İlçesinde gönüllü olarak EArgümantasyon yazılımını derslerinde uygulayan 12 Fen Bilgisi öğretmeni oluşturmuştur. Çalışmanın amacına uygun olarak nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada 9 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış bir görüşme formu hazırlanarak, E-Argümantasyon yazılımını derslerinde uygulayan öğretmenlerle görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler daha sonra yazılı ortama aktarılarak içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma verileri üzerinden, temalar, kategoriler ve kodlar elde edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin karşılaştığı birincil bariyerlere bakıldığında; kurumların teknolojik altyapısının yetersiz olduğu, bu yüzden öğretmenlerin kendi başlarına bu yazılımı uygulamasının zor olduğu, yazılımda geliştirilmesi gerekli yerlerin bulunduğu, bu tür etkinlikler yapılırken sınıf yönetiminin zorlaştığı, böyle bir uygulama için ders saatlerinin yetersiz olduğu, yazılım düzenli olarak kullanıldığında müfredatın yetiştirilmesinin mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır. İkincil bariyerlere bakıldığında; öğretmenlerin, geleneksel öğretim yöntemine alışık olduğu, yeni bir öğretim yöntemi kullanmaya yönelik kaygılarının olduğu, teknolojiye ve argümantasyona yönelik hazırbulunuşluklarının düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar alanyazın ışığında tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the primary and secondary barriers encountered by science teachers who use E-Argumentation software in their lessons. This thesis was supported by TUBITAK 1001 Project (219K028). Within the scope of this project, E-Argumentation software, an innovative and interactive software for argumentation, was developed. The study group of the research consisted of 12 science teachers who voluntarily applied the E-Argumentation software in their lessons in the Central District of Bolu province in the 2021-2022 academic year. Qualitative research method was preferred in accordance with the purpose of the study. In the study, a semi-structured interview form consisting of 9 questions was prepared and interviews were conducted with teachers who applied E-Argumentation software in their lessons. The interviews were then transferred to written media and analyzed by content analysis method. Themes, categories and codes were obtained from the research data. According to the findings obtained within the scope of the research, when the primary barriers faced by the teachers are examined; the technological infrastructure of the institutions is inadequate, so it is difficult for teachers to apply this software on their own, there are places that need to be developed in the software, classroom management becomes difficult while doing such activities, course hours are insufficient for such an application, it is not possible to catch up with the curriculum when the software is used regularly. In terms of secondary barriers, it was revealed that teachers were accustomed to the traditional teaching method, had concerns about using a new teaching method, and had low readiness for technology and argumentation. The results obtained from the study were discussed in the light of the literature and various suggestions were made.