The historiography of Sinan in Modern Turkey
Çağdaş Türkiye'de Sinan historiyografyası
- Tez No: 802491
- Danışmanlar: DR. EMMA LOOSLEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Manchester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beşeri ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tez, bir Osmanlı mimarının ve mimari dönemin üzerinden, hangi tarihsel koşullar altında ve hangi yollarla ulusun bölgesel tanımının, akademik ve popüler mimari kültürü şekillendirdiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, mimarlık tarihi ve milliyetçiliğin interdisipliner ilişkisine odaklanır ve ulusun teritoryal tanımının popüler ve akademik mimari kültüre nasıl nüfuz ettiğini irdeler. Osmanlı mimarı Sinan'ı (ö. 1588) bu tartışmaya dahil ederek, bu tez ulusunun teritoryalliğini yansıtan coğrafi bir proje olarak kahraman mimar imgesine eleştirel bir bakış açısı önerir. Bu amaçla tez boyunca, 20. yüzyılda modern Türkiye'de akademik ve popüler kültürde Sinan imajına odaklanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to show through the example of reception of an Ottoman architect and an architectural period, under which historical circumstances and by which techniques and strategies the territoriality of the nation begins to define the academic and popular architectural culture. The central question of this thesis derives from an essential interdisciplinary relationship for both fields of architectural history and nationalism: How does the territorial definition of the nation penetrate into the popular and academic architectural culture? By introducing the Ottoman architect Sinan (d. 1588) into this debate, this thesis offers a critical perspective to the architect hero as a geographical project epitomising territoriality of his/her nation. For this purpose, it focuses on the image of Sinan in academic and popular culture in modern Turkey in the 20th century.