9. sınıf Coğrafya Öğretim Programı'nın (2018) öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the 9th grade Geography Curriculum (2018) according to teachers' views
- Tez No: 802571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2018 eğitim öğretim yılında tüm ortaöğretim kurumlarında uygulanmaya başlayan 9. Sınıf Coğrafya Öğretim Programı'nın öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Araştırma, programın farklı boyutlarının incelenmesinde betimleyici ve açıklayıcı bilgiler vermesi ve programdaki olumsuzlukların tespitinde kolaylık sağlaması nedeniyle Daniel Stufflebeam tarafından geliştirilen program değerlendirme (CIPP) modeli benimsenmiştir. Araştırmada 9. Sınıf Coğrafya Öğretim Programı'nın ayrıntılı bir biçimde incelenmesi amaçlandığından, nitel araştırma modellerinden“durum çalışması”yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Denizli ili ortaöğretim kurumlarında görev yapan ve 2020-2021 eğitim öğretim yılında 9. sınıf coğrafya dersine giren 16 coğrafya öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması için Stufflebeam'in program değerlendirme (CIPP) modeline uygun olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşme formunun hazırlanması sürecinde, 2 program geliştirme uzmanının, 1 ölçme ve değerlendirme uzmanının ve 1 coğrafya alan uzmanının görüşleri alınmıştır. Görüşmeler sırasında katılımcıların görüşleri araştırmacı tarafından not alınarak kaydedilmiştir. Araştırma sürecinde katılımcıların isimleri kodlanmış ve kullanıcı kimliklerinin gizliliğine dikkat edilmiştir. Görüşme tekniği ile katılımcılardan elde edilen görüşler“betimsel analiz”yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz neticesinde elde edilen bulgular, araştırmacının yorumları ve daha önce yapılmış olan araştırmaların sonuçları ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bağlam boyutunda, katılımcıların mevcut programın ders saati süresini yeterli bulmadıkları, coğrafya konularının öğrenciler gözünde ilgi çekici olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmanın girdi boyutunda, katılımcıların dersin işlenişinde materyal kullanımına önem verdikleri, okullardaki fiziki ortamların yetersiz olduğu, öğrencilerin hazırbulunuşluk seviyelerinin düşük olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmanın süreç boyutunda, dersin işlenişinde farklı öğretim yöntem ve tekniklerinin yeterince kullanılamadığı, öğretim programının öğrenci merkezli eğitim anlayışına uygun olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmanın ürün boyutunda, katılımcıların ölçme ve değerlendirme faaliyetlerini daha çok“not verme”amaçlı olarak yürüttükleri ve sınavlarda daha çok bilgi edinme ve bu bilgileri hatırlama düzeyindeki kazanımları ölçmeye yönelik sorulara yer verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda program hazırlayıcılarına, program hakkında karar verme yetkisine sahip kişilere ve araştırmacının araştırma süreci boyunca yapmış olduğu gözlemler doğrultusunda diğer araştırmacılara bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the 9th Grade Geography Curriculum, which started to be implemented in all secondary education institutions (high schools) in the 2018 academic year, according to the opinions of teachers. The research was prepared in accordance with the program evaluation (CIPP) model developed by Daniel Stufflebeam, as it facilitates the examination of different dimensions of the program and the detection of defects in the program. Since the aim of the research was to examine the 9th Grade Geography Curriculum in detail, the“case study”method, one of the qualitative research models, was preferred. The study group of the research consists of 16 geography teachers who work in secondary education institutions (high schools) in Denizli and teach 9th grade geography lessons in the 2020-2021 academic year. In order to collect the research data, a semi-structured interview form was prepared in accordance with the program evaluation (CIPP) model of Stufflebeam. During the preparation of the interview form, the opinions of 2 program development experts, 1 assessment and evaluation expert and 1 geography field expert were taken. During the interviews, the views of the participants were recorded by taking notes by the researcher. During the research process, the names of the participants were concealed by coding ,thus the privacy right of the user identities was taken into consideration. The data elicited from the participants by the interview method were analyzed with the“descriptive analysis”method. The data obtained as a result of the analysis were evaluated by comparing the researcher's comments and the results of previous studies. In the context dimension of the research: It was concluded that the participants did not find the duration and the number of the course hours of the curriculum were sufficient, but the geography subjects were interesting in the eyes of the students. In the input dimension of the research: It was concluded that although the participants gave importance to the use of materials in the lessons, the physical environments in the schools were insufficient, and the readiness levels of the students were low. In the process dimension of the research : It has been concluded that different teaching methods and techniques cannot be used sufficiently (even though the teachers want to apply) in geography lessons;however the curriculum is suitable for the student-centered education approach. In the product dimension of the research: It was concluded that the participants carried out assessment and evaluation activities mostly for the purpose of“grading”the students and they mostly included questions to assess the skills at the level of recall and knowledge in the exams. Additionally, in the light of the findings obtained in the research, some suggestions were presented to the curriculum developers, the people who have the authority to make decisions about the curriculum, and other researchers in line with the observations made by the researcher during the research process.