A comparative analysis between professional subtitle and fansub translations: The case of Toy Story 3
Profesyonel alt yazı ve hayran alt yazı çevirilerinin karşılaştırmalı analizi: Oyuncak Hikayesi 3 örneği
  1. Tez No: 803103
  2. Yazar: OĞUZ GÜLDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SELMİN SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Görsel-işitsel çeviri alanı son yıllarda önemli gelişmelere tanık olmakta ve rağbet görmekte olup özellikle altyazı çevirisi, çeviribilimde gelişen bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, yabancı film endüstrisinin bir ürünü olan Amerikan animasyon filmi Oyuncak Hikayesi 3'ün profesyonel altyazı çevirisi ile altyazı çevirmeni esekherif'in İngilizce'den Türkçe'ye yaptığı hayran altyazı çevirisi arasında Fransız kuramcı Antoine Berman'ın ortaya koyduğu deforme edici eğilimler açısından karşılaştırmalı bir analiz yapmaktır. Ayrıca her iki çeviride de kullanılan görsel-işitsel çeviri stratejileri incelenerek, deforme edici eğilimler ile stratejiler arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılacaktır. Bu çalışma, betimsel bir araştırma niteliğindedir ve buna bağlı olarak Berman'ın çeviri analitiği ile Cintas ve Remael'in stratejilerine dayalı bir çeviri analizi gerçekleştirilmiştir. Profesyonel çeviride hayran altyazı çevirisine kıyasla 323'e karşı 206 örnekle daha fazla deforme edici eğilim tespit edildi ve buna göre birincisinin daha hedef odaklı, ikincisinin ise kaynak odaklı bir yaklaşım benimsediği belirlendi. Benzer şekilde, profesyonel çeviri, Cintas ve Remael'in hedef odaklı stratejiler olarak sınıflandırılabilecek görsel-işitsel çeviri stratejilerini daha sık kullanırken, hayran altyazı çevirisi, kaynak odaklı stratejileri daha sık kullanmıştır. Bu çalışma, profesyonel çeviri ile hayran altyazı çevirisi arasındaki farklar ve benzerlikler üzerinde Antoine Berman'ın çeviri analitiği gibi farklı bir bakış açısıyla durarak ve çevirmenlerin görsel-işitsel çeviri stratejilerini inceleyerek görsel-işitsel çeviri çalışmalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, alanda daha fazla araştırma için farklı dil çiftleri üzerinde çalışılabilir.
Özet (Çeviri)
The field of audiovisual translation (AVT) has witnessed significant developments and gained popularity in recent years, and especially subtitling is a flourishing area in translation studies. In this sense, the aim of this study is to conduct a comparative analysis between the professional subtitle translation and fansub translation by the fansubber esekherif from English to Turkish of the American animated film Toy Story 3, a product of foreign film industry, from the perspective of the deforming tendencies put forward by French theorist Antoine Berman. Moreover, the audiovisual translation strategies employed in both translations are to be explored so as to determine if there is a correlation between the deforming tendencies and the strategies. This study was based on a descriptive research design, accordingly, a translation analysis based on Berman's analytic of translation and strategies of Cintas and Remael was carried out. More deforming tendencies with 323 to 206 instances were identified in the professional translation compared to the fansub translation, and accordingly the former was determined to employ a more target-oriented approach while the latter's approach was source-oriented. Similarly, the professional translation employed AVT strategies which can be classified as target-oriented strategies of Cintas and Remael more frequently while the fansub employed the source-oriented strategies which are of the nature of source-oriented strategies more frequently. This study endeavors to contribute to the audiovisual translation studies by dwelling on the differences and similarities between a professional translation and a fansub from a different perspective which is the analytic of translation of Antoine Berman, and examining the AVT strategies of the translators. In this regard, different language pairs can be studied for further research in the field.