Üniversite öğrencilerinde 21. yüzyıl becerilerinin kariyer kararlılığı ve yaşam doyumuna etkisi
The effect of 21st century skills on career decidedness and life satisfaction in university students
  1. Tez No: 803418
  2. Yazar: SÜMEYYE SULA KADAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE SART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde 21. Yüzyıl becerilerinin kariyer kararlılığı ve yaşam doyumuyla ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca 21. Yüzyıl becerilerinin, kariyer kararlılığının ve yaşam doyumunun bazı demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya 858 İstanbul-Cerrahpaşa Üniversitesi öğrencisi katılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verilerini elde etmek için Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği, Kariyer Kararlılığı Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve katılımcılara ait bazı demografik değişkenleri öğrenmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Anket aracılığıyla elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 27.0 sürümü kullanılmıştır. Grup farklılığı analizlerinde, iki grup için uygunluk gösteren Mann-Whitney-U testi ve ikiden fazla grup için Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Normal dağılım sağlanmadığı için ilişkilerin belirlenmesinde Kendall's tau-b ilişki analizi kullanılmıştır. Ayrıca, ilişkilerin belirlenmesi amaçlı regresyon modeli analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları 21. Yüzyıl becerilerinin kariyer kararlılığı ve yaşam doyumuyla pozitif ilişkili olduğunu ve 21. Yüzyıl becerilerinin kariyer kararlılığını ve yaşam doyumunu anlamlı düzeyde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca kariyer kararlılığı ve yaşam doyumu arasında pozitif ilişki olduğu ve kariyer kararlılığının yaşam doyumunu anlamlı düzeyde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet değişkenine göre 21. yüzyıl becerilerinin bilgi ve teknoloji okuryazarlığı becerileri, girişimcilik ve inovasyon becerileri, kariyer bilinci alt boyutları ile yaşam doyumunda; yaş değişkenine göre 21. yüzyıl becerileri genel boyutu ve alt boyutları ile kariyer kararlılığı ve yaşam doyumunda; fakülte değişkenine göre 21. yüzyıl becerileri alt boyutlarından sosyal sorumluluk ve liderlik becerileri ile yaşam doyumunda; sınıf değişkenine göre 21. Yüzyıl becerileri genel boyutu ve alt boyutları ile kariyer kararlılığı ve yaşam doyumunda; anne-baba eğitim durumu değişkenine göre yaşam doyumunda; gelir düzeyi değişkenine göre 21. Yüzyıl becerileri genel boyutu ve alt boyutları ile yaşam doyumunda; bölümü seçme nedeni değişkenine göre 21. yüzyıl becerileri alt boyutlarından kariyer bilinci ve yaşam doyumunda anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between 21st-century skills and career decidedness and life satisfaction in university students. In addition, it investigated whether 21st-century skills, career decidedness, and life satisfaction differ in terms of some demographic variables. The participants in the research included 858 Istanbul-Cerrahpaşa University students, and a relational screening model was used. Multidimensional 21st Century Skills Scale, Career Decidedness Scale, Life Satisfaction Scale, and Personal Information Form prepared by the researcher to learn some demographic variables of the participants were used to obtain the research data. The data obtained through the survey were analyzed using IBM SPSS Statistics version 27.0. The Mann-Whitney U test was used in group differences analysis, suitable for two groups, and the Kruskal-Wallis test was used for more than two groups. Kendall's Tau-b relationship analysis was used to determine the relationships since the normal distribution was not achieved. In addition, the determination of the relationships was analyzed using the regression model. The study results showed that 21st-century skills are positively related to career decidedness and life satisfaction, and those skills significantly affect both. The conclusion is that there is a positive relationship between career decidedness and life satisfaction, and career decidedness significantly affects life satisfaction. A substantial difference was determined according to the gender variable, knowledge and technology literacy skills, entrepreneurship and innovation skills, and career consciousness, which are sub-dimensions of 21st-century skills. Additional notable differences were as follows: According to the age variable, in the general dimension and sub-dimensions of 21st-century skills, career decidedness, and life satisfaction; in the faculty variable, social responsibility and leadership skills, which are sub-dimensions of 21st-century skills, and life satisfaction. According to the class variable, in the general dimension and sub-dimensions of 21st-century skills, career decidedness, and life satisfaction. In life satisfaction, according to the parent education level variable. In the income level variable, the general dimension and sub-dimensions of 21st-century skills and life satisfaction; and according to the variable of the reason for choosing the department, career consciousness, and life satisfaction, which are sub-dimensions of 21st-century skills.