İlkokul öğretmenlerinin tasarım beceri atölyelerindeki deneyimleri ve eğitim ihtiyaçları
The experiences and training needs of primary school teachers in design skill labs
  1. Tez No: 803580
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GÜRBÜZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul öğretmenlerinin tasarım beceri atölyelerindeki deneyimleri ve eğitim ihtiyaçlarını belirlemektir. Araştırmada, karma yöntem kapsamında keşfedici ardışık desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunun çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemi ile oluşturulmuştur. Araştırmanın nicel boyutunun çalışma grubunu 2020-2021 öğretim yılında Samsun ilinin merkez ilçelerinde tasarım beceri atölyesi olan ilkokullardaki öğretmenlerin tamamı oluşturduğundan, nicel boyut için örneklem alınmamıştır. Çalışma grubundan atölye çalışmaları yapmış 20 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşme, 10 öğretmenle gözlem yapılmıştır. Nitel verilerin içerik analizi sonucunda geliştirilen anket, nicel boyutun çalışma grubuna uygulanmıştır. Anket, 263 öğretmen tarafından cevaplandırılmıştır. Anket ile elde edilen veriler çözümlenirken, betimsel istatistik teknikleri kullanılmıştır. Araştırma amaçları doğrultusunda elde edilen sonuçlara göre, ilkokul öğretmenleri TBA'ların 21.yüzyıl becerileri ile uyumlu olduğunu, el becerilerini geliştirdiğini belirtmişlerdir. TBA'larda malzeme temini, araç- gereç ve teknolojinin doğru kullanımı, alan yetersizliği, TBA kullanım planının olmayışı, TBA felsefesinin anlaşılmaması gibi sorunların yaşandığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin sorunları kendi imkan ve gayretleri, veli desteği, uzman yardımı ve aldıkları eğitimlerle çözmeye çalıştıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin TBA'larda öğrenci merkezli bir öğrenme ortamı yarattıkları, buna karşın aktif öğrenme yöntem ve tekniklerini çok fazla kullanmadıkları ortaya çıkmıştır. Atölye içi etkileşimin öğrencilerde takım çalışması, karakter gelişimi, paylaşım, iş birliği, güçlü iletişim ve saygıyı geliştirdiği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin araştırma, sunum, etkileşim, ürün tasarlama ve geliştirme için özel öğrenme alanları oluşturmakta, dersleri disiplinler arası yürütmekte, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler için farklı öğrenme alanları oluşturmakta zorlandıkları; 21.yüzyıl becerileri, teknoloji kullanımı ile ilgili eğitimlere ihtiyaç duydukları ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin eğitim ihtiyaçlarının kıdeme göre değişmediği; branş ve ilgi alanlarına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the experiences and training needs of primary school teachers in design skill labs. In the research, exploratory sequential design was used within the scope of mixed research. The study group of qualitative dimension of the research was formed by the purposive sampling method. Since all of the teachers in primary schools with design skill labs in the central districts of Samsun in the 2020-2021 academic year constituted the study group of the quantitative dimension, no sample was taken. Semi-structured interviews were conducted with 20 teachers from the study group who worked in DSL, and observations were made with 10 teachers. Then, a questionnaire developed as a result of the content analysis of the qualitative data was applied to the study group of the quantitative dimension. The questionnaire was answered by 263 teachers. While analyzing the data obtained by the questionnaire, descriptive statistics techniques were used. According to the results obtained in line with the research objectives, primary school teachers stated that DSL is compatible with 21st century skills and develops manual skills. It has been determined that there are problems such as material supply, correct use of equipment and technology, lack of space, lack of a DSL usage plan, and not understanding the DSL philosophy. It has been determined that teachers try to solve the problems with their own means and efforts, parent support, expert help and training. It has been revealed that teachers create a student-centered learning environment in DSL, but they do not use active learning methods and techniques much. It has been determined that in-workshop interaction improves teamwork, character development, sharing, cooperation, strong communication and respect in students. Teachers have difficulties in creating special learning areas for research, presentation, interaction, product design and development, conducting classes interdisciplinary, and creating different learning areas for students who need special education; It has been revealed that they need training on 21st century skills and technology use. Teachers' educational needs do not change according to seniority; it has been determined that there are differences according to branches and interests.