Fizik öğretmen adaylarının mekanik dalgalar konusundaki kavram yanılgılarının tahmin et-gözle-açıkla tekniği ile giderilmesi
Correcting of misconceptions of physics teacher candidates about mechanical waves by estimating–observing-explain technique
- Tez No: 804481
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Tahmin Et–Gözle-Açıkla tekniğinin fizik öğretmen adaylarının mekanik dalgalar konusundaki kavram yanılgılarının giderilmesindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, kolay ulaşılabilirlik örnekleme yöntemi kapsamında bir devlet üniversitesinin Fizik Öğretmenliği lisans programının 3. sınıfında öğrenim gören ve Titreşim ve Dalgalar Laboratuvarı dersini alan 21 öğretmen adayı katılım göstermiştir. Araştırmada katılımcılara“Mekanik Dalgalar”konusunu kapsayan Caleon ve Subramalam (2010) tarafından kavram yanılgılarının tespit etmek amacıyla geliştirilmiş Dört Aşamalı Kavram Yanılgısı Testi ile araştırmacı tarafından geliştirilen Tahmin Et-Gözle-Açıkla (TGA) çalışma kâğıtları uygulanmıştır. Katılımcıların kavram yanılgılarını belirlemek için doğru cevaplar üzerinden güven puan ortalaması değerine bakılmıştır. Belirlenen kavram yanılgılarının giderilip giderilmediğini tespit etmek amacıyla ön test ve son testler arasında frekans ve bağımlı gruplar t-testi analizi yapılmıştır. Yapılan bağımlı gruplar t-testi analizi sonucunda, Mekanik Dalgalar konusundaki kavram yanılgılarının giderilmesinde Tahmin Et-Gözle-Açıkla tekniğinin uygulanmasının anlamlı bir fark oluşturduğu ortaya konulmuştur. Bu araştırmanın, Tahmin Et-Gözle-Açıkla tekniğinin Mekanik Dalgalar konusu ile ilgili kavram yanılgılarının giderilmesinde kullanılabilecek bir model olması bakımından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of the Predict-Observation-Explain (POE) technique on correcting the conceptual misconceptions of physics teacher candidates in the topic of mechanical waves. Twenty-one teacher candidates, who were enrolled in the 3rd year of a Physics Education undergraduate program at a state university and taking the Vibrations and Waves Laboratory course, participated in the research using a convenient sampling method. In the study, the Four-Tier Misconception Test developed by Caleon and Subramaniam (2010) to identify conceptual misconceptions related to the topic of“Mechanical Waves”and the Predict-Observation-Explain (POE) worksheets developed by the researcher were administered to the participants. The average confidence score based on correct answers was examined to determine the participants' conceptual misconceptions. To determine whether the identified misconceptions were corrected, a paired samples t-test analysis was conducted between the pre-test and post-test scores. The results of the paired samples t-test analysis revealed that the implementation of the Predict-Observation-Explain (POE) technique had a significant effect on correcting the conceptual misconceptions in the topic of mechanical waves. This research is considered important in terms of presenting the Predict-Observation-Explain (POE) technique as a model that can be used to address conceptual misconceptions related to the topic of mechanical waves.