Keman çalgısının gelişim süreci ve müzik eğitiminde kullanılma durumunun incelenmesi
Investigation of the development process of the violin instrument and its use in music education
  1. Tez No: 804485
  2. Yazar: SEHER SILA ARSEL
  3. Danışmanlar: DR. MURAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalgı aletleri bulundukları toplumların kendilerine has özelliklerini ve kültürel değer birikimlerini yansıtır. Bu bağlamda Türk kültürü dendiğinde akla ilk olarak at ve ok-yay ikilisinin gelmesi kaçınılmazdır. Kemanın kökeni araştırılmak üzere yaylı çalgılar incelendiğinde ok-yay ikilisine yani Türk eline ulaşılmaktadır. Yaylı çalgıların Avrupa'ya ulaşma yolunda, Göçebe Türklerin Orta Asya'dan Anadolu topraklarına gelme evresi veyahut ipek yolu ticareti sırasında gerçekleşen kültür paylaşımları dikkat çekmektedir. Iklığdan kemana varan yolculuk esnasında çalgı türleri incelendiğinde biçim, yapı ve isim bakımından bulundukları coğrafi bölgelere göre farklılıklar gösterdikleri görülmüştür. Farklılıklara rağmen genelde yaylı çalgıların, özelde teze konu olan kemanın ilk atasının Orta Asya toprakları olduğu görülmektedir. Bu çalışmada keman çalgısının oluşum süreci hakkında bilgiler vermek ve kökenine inildiğinde atalarının Türk eline vardığının Müzik Dünyasınca kabul edilmesi amaçlanmıştır. Keman çalgısı incelendiğinde tezin birincil amacını çalgının kökeninin Türk eline dayandığının kanıtlanmasını oluşturmakta iken ikincil amacını ise çalgının müzik eğitiminde yer alan çalım tekniklerinin neler olduklarının tespit edilmesini oluşturmaktadır. Tezin sonucunda yaylı çalgıların ilk prototiplerinin Orta Asya'daki Türk topluluklarında görüldüğü belirlenmiştir. Başlangıçta yaylı çalgıların enstrüman geçmişi telli çalgılar iken ona uzun sesler eklemeyi sağlayan araç ise Türklerin kadim savunma aleti olan ok ve yay araçlarının olduğu görülmektedir. Ayrıca çalışmada müzik literatürüne katkıda bulunmak amacıyla müzik eğitiminde kullanılmakta olan keman çalgısında yer alan teknikler de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Instruments reflect the unique characteristics and cultural values of the societies in which they are located. In this context, when it comes to Turkish culture, it is inevitable that the first thing that comes to mind is the horse and arrow-bow duo. When the string instruments are examined to investigate the origin of the violin, the arrow-bow duo, that is, the Turkish hand, is reached. On the way of the string instruments to reach Europe, the cultural sharing that took place during the period of the arrival of the Nomadic Turks from Central Asia to the Anatolian lands or during the Silk Road trade draws attention. When the types of instruments were examined during the journey from Iklığ to violin, it was seen that they differed according to the geographical regions they were in in terms of shape, structure and name. Despite the differences, it is seen that the first ancestor of string instruments in general, and the violin, which is the subject of the thesis, was the lands of Central Asia. In this study, it is aimed to give information about the formation process of the violin instrument and to accept by the Music World that its ancestors reached Turkish hands when its origins are reached. When the violin instrument is examined, the primary purpose of the thesis is to prove that the origin of the instrument is based on the Turkish hand, while the secondary aim is to determine what the playing techniques of the instrument are in music education. As a result of the thesis, it was determined that the first prototypes of string instruments were seen in Turkish communities in Central Asia. In the beginning, the instrument background of the string instruments, while the instrument that added long sounds to it was the arrow and bow instruments, which are the ancient defense tools of the Turks. In addition, the techniques in the violin instrument used in music education were also examined in order to contribute to the music literature in the study.