Jandarma Genel Komutanlığına bağlı askeri bandolarda tonmayster görevini yürüten personelin eğitim durumları
Educational status of the personnel carrying out tonmayster duty in military bands affiliated to the Gendarmerie General Command
  1. Tez No: 804495
  2. Yazar: SEFA BÖKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KARAELMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, Jandarma Genel Komutanlığına bağlı askeri bandolarda tonmayster görevini yürüten personelin, bu alandaki eğitim durumlarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Nitel yöntem ve genel tarama modelinin kullandığı araştırma, Jandarma Genel Komutanlığına bağlı 4 askeri bando komutanı, bu bandolarda tonmayster görevini yürüten 10 personel ve uzman görüşüne başvurulan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik Teknolojileri bölümü 3 öğretim elemanı ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Bando komutanı, tonmayster görevini yürüten personel ve öğretim elemanı görüşleri doğrultusunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bilgiler doğrultusunda; Jandarma Genel Komutanlığına bağlı 4 askeri bandodan 1 tanesinde tonmayster adı altında iki adet kadronun bulunduğu, kadro kuruluşunda böyle bir kadro bulunmayan diğer askeri bandoların müzik teknolojileri alanına giren prova ve konser seslendirmesi, albüm kaydı, miks gibi görevleri, bu alana ilgi duyan kurs, seminer, usta-çırak ilişkisi gibi durumlar ile kendilerini geliştirmiş olan personel tarafından gerçekleştirildiği, bu personellerin müzik teknolojileri alanında akademik eğitim almamış oldukları, Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulunda (BAMYO) üflemeli ve vurmalı çalgılar ve çalgı bakım onarım programlarında eğitim gördükleri, BAMYO'da Müzik Teknolojileri isminde bir dersin müfredatta bulunduğu fakat içeriğinde nota yazım programlarına yoğunlaşılmış olduğu, askeri bandoların hepsinde müzik teknolojileri alanına giren prova ve konser seslendirmesi, albüm kaydı, miks gibi görevlerin icra edildiği, sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to reveal the educational background of personnel performing the role of sound engineer in military bands with the Gendarmerie General Command. The research utilized qualitative method and the general survey model. It was conducted through interviews with four military band commanders affiliated with the Gendarmerie General Command, ten personnel serving as sound engineers in these bands and expert opinion obtained from a faculty member of the Music Technology Department at Ankara Music and Fine Arts University. Semi-structured interview forms were used as the data collection tool. The data obtained from the interviews with the band commanders, sound engineers and the faculty member were analyzed using content analysis method. Based on the findings of the research, it was determined that out of the four military bands affiliated with the Gendarmerie General Command, one band had two positions under the title of sound engineer, while the other bands, which did not have such positions in their establishment, carried out tasks related to music technology such as rehearsals, concert performances, album recordings and mixing through personnel who were interested in this field and had developed themselves. It was also found that these personnel did not have academic education in the field of music technology but received training in wind and percussion instruments and instrument maintenance and repair programs at the Band NCO Vocational HE School. Furthermore, it was revealed that there was a course named Music Technology in the curriculum of Band NCO Vocational HE School, but it mainly focused on music notation software. Additionally, it was concluded that all military bands carried out tasks related to music technology, such as rehearsals, concert performances, album recordings and mixing. Based on the findings of the research, recommendations were presented.