The relationship between parliaments and supreme audit institutions within the context of the parliamentary oversight function: A comparative analysis of the United Kingdom, France and Türkiye
Parlamentonun gözetim fonksiyonu bağlamında parlamento ve yüksek denetim kurumları arasındaki ilişkiler: Birleşik Krallık, Fransa ve Türkiye'nin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 806016
  2. Yazar: MEHMET ALİ MEYDANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA OĞUZ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Demokratik yönetim sistemlerinde yetkinin meşru kaynağı olan halkın iradesi, parlamentolar tarafından temsil edilmektedir. Parlamentoların varlık sebebi bütçe hakkına dayanmaktadır. Bütçe hakkı gereğince, vatandaşlardan toplanacak gelirin hangi amaçlar doğrultusunda kullanılacağının önceden parlamentonun onayına sunulması, alınan yetki çerçevesinde kamu kaynaklarının belirlenen sınır ve kurallar dâhilinde harcanıp harcanmadığının parlamento tarafından gözetimi gerekmektedir. Bu bağlamda, yasama erki tarafından yürütme erkinin denetlenmesi, denge ve denetim mekanizmasının işletilebilmesi ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin tesisi açısından son derece önemlidir. Çağdaş yönetim anlayışı kapsamında hesap verebilirlik, mali saydamlık, yönetişim, etkinlik ve stratejik vizyon gibi temel ilkeler, kamu mali yönetim sistemi ve parlamentoların gözetim fonksiyonunun etkinliğinin sağlanmasına dayanak teşkil etmektedir. Parlamentolar gözetim fonksiyonunu yerine getirirken parlamentolar adına uzman ve bağımsız kurumlar olan yüksek denetim kurumlarından da destek almaktadırlar. Yüksek denetim kurumları, hazırladıkları denetim raporları yoluyla parlamentolara yürütme tarafından kamu kaynaklarının kullanımına ilişkin güvence ve bilgi sağlamaktadır. Dolayısıyla parlamentolar ve yüksek denetim kurumları, yürütmenin hesap verebilirliğinin sağlanması bakımından kritik role ve öneme sahip kurumlardır. Bu çalışmanın temel amacı, parlamentonun gözetim fonksiyonu bağlamında parlamento ile yüksek denetim kurumları arasındaki ilişkileri ülke örnekleri ışığında karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu kapsamda, parlamento ve yüksek denetim kurumları arasındaki ilişkilerde model olarak kabul edilen Birleşik Krallık ve Fransa örneklerinin değerlendirilmesi, Türkiye ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmesi ve Türkiye'nin durumunun ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalışmadan elde edilen bulgular çerçevesinde, TBMM ile Sayıştay arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve yürütmeye tahsis edilen kamu kaynaklarının TBMM tarafından gözetiminde etkinliğin artırılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Parliaments represents the will of people which are the basic elements of the democratic administration system. The rationale behind the existence of parliaments belongs to the power of purse. According to this principle, parliaments need to oversee whether the authority to spend the budget they allow to the executive body was used within the determined legal limits. In this context, the relations with the executive and its oversight by parliaments are also crucial for maintaining check and balance mechanism and sustaining the principle of separation of powers. Contemporary administrative principles such as accountability, fiscal transparency, governance, efficiency and strategic vision form the basis for ensuring the effectiveness of public financial management system and oversight function of parliaments. Parliaments perform its oversight function, which requires professionalism and expertise, through supreme audit institutions. Supreme audit institutions provide assurance and information by its reports about the use of public resources of the executive. Thus, parliaments and supreme audit institutions are the two most important components for holding executive to account and functioning of democracy. The main purpose of this study is to examine the relations between the parliament and supreme audit institutions in the context of the oversight function of the parliament considering the international developments comparatively. Moreover, within the scope of this study, it is aimed to evaluate the country cases in the UK and France which are accepted as model in this field of study, to make a comparative analysis to reveal the situation of Türkiye. Based on the findings obtained from this study, suggestions have been developed regarding the relations between the Grand National Assembly of Türkiye and the Turkish Court of Accounts and to increase the effectiveness of the public resources allocated to the executive body under the oversight function of the Grand National Assembly of Türkiye.