Üniversite personelinin örgütsel bağlılık düzeyleri: Gaziantep Üniversitesi örneği
Organizational commitment levels of university staff: Case study Gaziantep University
- Tez No: 806935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gaziantep Üniversitesi'nde istihdam edilen akademik ve idari personellerin örgütsel bağlılık düzeylerini belirlemektir. Araştırmada örgütsel bağlılık düzeyini ölçmek için ise Allen ve Meyer'in (1990) geliştirmiş olduğu üç boyutlu (duygusal, devam ve normatif) örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmış ve örnekleme yöntemi olarak basit rastsal örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında toplam 272 anket toplanmıştır. Anketin birinci bölümünde demografik değişkenlere ilişkin sorular sorulmuştur (24 sorular). İkinci Bölümde ise sırasıyla örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık ölçeğine ilişkin sorulara yer verilmiştir. Bu bölüm, örgütsel bağlılığın boyutlarını kapsayan 24 sorudan oluşmaktadır. Anket verilerini analiz etmek için SPSS programından yararlanılarak, güvenirlilik analizi, Yüzde-Frekans Analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Anova Analizi, Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek bağlılık yüzdesinin duygusal bağlılık eksenine yönelik olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç alanda yapılmış önceki çalışmalarla uyumludur. Araştırmanın bir diğer sonucuna göre, duygusal bağlılık düzeyinde ve devam bağlılık düzeyinde fark tespit edilmemişken, normatif bağlılık düzeyinde yöneticiler arasında daha yüksek düzeyde farklılıklar tespit edilmiştir. Normatif bağlılık boyutunda akademik unvana göre anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre idari personelin normatif bağlılık algısı akademik personele göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the organizational commitment levels of academic and administrative staff at Gaziantep University. The three-dimensional (emotional, continuance and normative) commitment scale developed by Allen and Meyer (1990) was used to measure the level of organizational commitment in the study. Questionnaire was used as the research data collection method and using simple random sampling method. 272 questionnaires were collected. In the first part of the questionnaire, questions about demographic variables were asked (5 questions). In the second part, organizational culture and organizational commitment questions are given respectively. This section consists of 24 questions covering the dimensions of organizational commitment. Reliability analysis, Percent-Frequency Analysis, Independent Sample T-Test, One-Way Anova Analysis, Correlation Analysis and Regression Analysis were performed by using the SPSS program to analyze the survey data. According to the results of the research, it was determined that the highest percentage of commitment was for the emotional commitment axis. This result is consistent with previous studies in the field. According to another result of the study, while no difference was found in the level of affective commitment and continuance commitment, higher levels of differences were found among managers in the level of normative commitment. A significant difference was found in the normative commitment dimension according to the academic title. According to these results, the perception of normative commitment of administrative staff is higher than that of academic staff.