Aytül Akal'ın yapıtlarının çocuk yazınının temel ilkeleri açısından incelenmesi
Examining Aytül Akal's artworks in terms of basic principles of children's literature
  1. Tez No: 806937
  2. Yazar: MEHMET SELİM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN HAMZADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, Aytül Akal'ın romanlarının çocuk yazınının temel ilkeleri olan; karakter, konu, ileti, dil ve anlatım ile resim açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Akal'ın ortaokul çağına seslenen söz konusu 20 romanı, nitel araştırma yöntemlerinden belge inceleme (doküman inceleme) yoluyla çözümlenmiştir. Akal'ın yapıtlarının, çocuk yazınının temel ilkeleri açısından genellikle yetkin olduğu saptanmıştır. Buna koşut olarak Akal'ın yapıtlarının çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmada etkin özellikler taşıdığı belirlenmiştir. Yapıtlarda çocuğa görelik ve çocuk gerçekliği ilkelerinin öncelenmesi bu durumu sağlayan başlıca etken olarak ön plana çıkmıştır. Ayrıca başkişilerin çocukların sağlıklı özdeşim kurabileceği kişilerden seçildiği, seçilen konuların çoğunlukla çocukların ilgisine ve gereksinimine seslendiği, iletilerin çocuk okurun dil ve düşün evrenine uygun olduğu, yapıtlarda kullanılan resimlerin anlatıları genellikle somutladığı anlaşılmıştır. Bununla birlikte yapıtların yabancı sözcüklerden, abartılmış meraktan ve rastlantısallıktan arınık olmadığı saptanmıştır. İncelenmiş olan yapıtlara yönelik araştırmacılara ve eğitimcilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyse all of Aytül Akal's novels in terms of character, subject, message, language and expression and images, which are the basic principles of child literature. These 20 novels of Akal, which address the children of middle school age, were analyzed through document review, one of the qualitative research methods. It has been determined that Akal's written work is generally competent in terms of the basic principles of child literature. In parallel to this, it has been specified that Akal's scripts have effective features in gaining the culture of reading for children. Within the scripts the priority of the principles of child relativity and child reality has come into prominence as the main factor providing this gain. In addition, it has been understood that protagonists are chosen among people with whom children can identify, the chosen topics mostly address the children's interests and needs, the messages are appropriate to the readers' language and universe of thought, and the images used in the scripts usually embody the narratives. Nevertheless, it has been determined that the scripts are not free of foreign words, exaggerated curiosity and randomness. Suggestions have been made to researchers and educators for the scripts which have been analysed.