Influence of an audience-oriented task, executive function, and trait perspective taking on efl writing
Okuyucu odaklı yazma görevi, yürütücü işlev ve bakış açısı alma özelliklerinin İngilizce yazma performansı üzerine etkisi
- Tez No: 808841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR YİĞİTOĞLU APTOULA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu çalışmada, bilişsel yaklaşım temelinde oluşturulan okuyucu odaklı bir görevin, yürütücü işlev ve bakış açısı alma özellikleri de dikkate alınarak, İngilizce öğrenen üst-orta seviye deneyimsiz yazarların oluşturduğu metinler üzerindeki etkisi, deney veya kontrol gruplarına rastgele atanan katılımcıların yazma performansı karşılaştırılarak araştırıldı. Deney grubunda bulunan katılımcılar okuyucunun daha fazla dikkate alındığı yazma görevine maruz bırakıldı. En önemlisi, bu gruptakiler okuyucuları tarafından oluşturulan üç farklı mesajın her birini okuduktan sonra bu okuyucuların bakış açısını dikkate aldı ve akıllarına ne gelirse üç dakika boyunca yazdı. Buna karşın kontrol grubunda bulunanlar mesajları okuduktan sonra okuyucuların bakış açılarını dikkate almadan sadece akıllarına gelenleri yazdılar. Sonrasında her iki grup da ana metinleri yazıp dört yürütücü işlev testini ve çevrimiçi verilen bakış açısı ölçeğini tamamladılar. Sonuçlar verilen okuyucu odaklı yazma görevinin yürütücü işlev ve bakış açısı alma ile etkileşime girdiği ve yüksek seviyede yürütme işlevi veya bakış açısı alma becerisi olan katılımcıların performansını arttırdığı gösterdi. Metinlerin ikna edicilik düzeyi dikkate alındığında ise yazma görevi etkisinin yüksek seviyede yürütme işlevi kapasitesinin varlığına bağlı olabileceği görüldü. Bulgular bilişsel kaynakların yönlendirilme ve idaresinde yazma görevinin önemini teyit etmiş, yürütücü işlevin merkezi konumunu ve bakış açısı alma özelliğinin önemini göstermiştir. Bu tarz bireysel kaynakları kullanmaya teşvik eden yazma görevleri eğitmenlerin kaynaklarını zenginleştirebilir.
Özet (Çeviri)
This study adopted a cognitive approach and investigated the effect of an audience-oriented task on the passages composed by novice EFL writers by considering their executive function and trait perspective-taking capabilities. With this purpose, the writing performance of two groups assigned to either an experimental or a control condition was compared. The audience-oriented experimental group was exposed to a writing task that emphasized the audience. Most importantly, they were asked to read three short messages shared by their audience, then take their perspective and write down whatever came to their minds. The non-audience-oriented control group was also asked to read the messages but was not encouraged to take the audience's perspective. They were just asked to write down whatever came to their minds. Following that, both groups wrote the main passages and completed four executive function tasks and a trait perspective-taking scale. The results revealed that exposing upper-intermediate novice EFL writers to an audience-oriented task increased the overall writing quality of the participants with high executive function or trait perspective-taking capabilities. Regarding the level of persuasiveness, the task's effect may depend on the availability of sufficient executive function resources. These findings confirm the importance of a task for directing and managing cognitive resources and show the executive function's central role and trait perspective-taking's importance in writing. The tasks that encourage employing these individual resources may enrich the instructor toolboxes.