Sitrik asit ve sakkaroz içeren gıdalarda kullanılan ikili boya karışımlarının analizi
Analysis of mixture of two differnet food dyes in the commercially available food samples which contain saccharose and citric acid
- Tez No: 80945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİDE ALTINÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışmada, piyasada satılan sakkaroz ve sitrik asit içeren gıda numunelerinde bulunan ikili boya karışımlarının Vierordt's Yöntemi, spektrum oranlan 1. derece türev ve türev UV spektrofotometrisi ile analizleri yapılmıştır. Analiz için, en çok rastlanan Ponso 4R-Tartrazine ve Ponso 4R-İndigotin ikili boya karışımları seçilmiştir. Spektrum oranlan 1. türev ve türev UV spektrofotometri yöntemleri, 300-700 nra dalga boyu aralığında, pH 7 fosfat tamponu ortamında çalışılmış, slit aralıkları, tarama hızı ve dalga boyu aralığı (AA,) değerleri optimize edilmiştir. Vierordt's, spektrum oranları 1. türev ve 1. türev UV spektrofotometrisi yöntemlerinde doğrusalık aralığı Ponso 4R için 1.0-52.0 ug/ml, Tartrazin için 1.0- 60.0 ug/ml, İndigotin için 1.0-50.0 ug/ml olarak bulunmuştur. Spektrum oranlan 1. türev ve 1. türev UV spektrofotometrisi, piyasada satılan Ponso 4R-Tartrazine ve Ponso 4R-İndigotin ikili boya karışımlarını içeren gıda numunelerine ( içecek tozu, şekerleme, jelibon gibi) uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, kaynakta verilen YBSK yöntemi ile karşılaştınlmıştır. Aralarındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Geliştirilen spektrum oranlan 1. türev ve 1. türev UV spektrofotometrisi yöntemlerinin doğru, duyarlı, kesin ve tekrarlanabilir yöntemler olduğu ve gıda numunelerinin rutin analizlerinde doğrudan ve kolaylıkla uygulanabileceği sonucuna varılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the mixture of two different food dyes in the commercially available food samples which contain saccharose and citric acid were analysed by using Vierordt's Method, ratio spectra first order derivative and derivative UV spectrophotometry. The mixture of two different food dyes, Ponceau 4R- Tartrazine and Ponceau 4R- Indigotine were chosen for analysis since they were the most common food dyes. Ratio spectra first derivative and first derivative UV spectrophotometric methods were studied in the wavelength range of 300-700 nm and in phosphate buffer pH 7.0 medium. Slit ranges, scan speed and the value of the range of wavelength (AA,) were optimized. The linearity range were found as 1.0-52.0 ug/ml for Ponceau 4R, 110-60.0 ug/ml for Tartrazine and 1.0-50.0 ug/ml for Indigotine dyes by Vierordt's Method, ratio spectra first derivative and first derivative UV spectrophotometric methods. Ratio spectra first derivative and first derivative UV spectrophotometric methods were applied to the commercially available food samples which contain the mixture of Ponceau 4R- Tartrazine and Ponceau 4R- Indigotine such as powdered drinks, sweets and jellies. The values obtained from developed methods and HPLC method given in the literature were compared. It was found that the difference was not statistically important between these methods. It was concluded that developed ratio spectra first derivative and derivative UV spectrophotometric methods was accurate, sensitive, precise, reproducible and could be applied easily, directly to the routine analysis of the food samples.