Farklı tasarımdaki dental implantların sayısal analizi
Numerical analysis of dental implants of different designs
  1. Tez No: 809539
  2. Yazar: CEREN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada farklı dental implant tasarımlarının belirli bir kuvvet altındaki gerilmeleri incelenmiştir. Dental implantlar üzerinde oluşan gerilme değerleri gözlemlenerek dayanımın artırılması konusunda tasarımın etkileri gözlemlenmiştir. Giriş bölümünde osseointegrasyon, biyomekanik, dişler, çene kemiği, dental implant, dental implant tasarımı ve sonlu elemanlar yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Dental implant ve dental implant tasarımlarının tarihsel gelişimi incelenerek konuyla alakalı daha öncesinde yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Birinci bölümde farklı tasarımdaki implant modellerinin tanımı yapılarak, modeller sonlu elemanlar metoduna göre oluşturulmuştur. Yapılan çalışmada 3 farklı tasarımdaki implant ve sabit tasarımda abutment kullanılmıştır. Dental implant ve abutment malzemesi olarak titanyum tanımlanmıştır. Oluşturulan implant-abutment birleşimi, sırasıyla alt çene kemiğinde sabit bir noktaya yerleştirilmiş ve 3 farklı tasarım için gerekli sınır şartlar sağlanıp yüklemeler yapıldıktan sonra analiz yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda gerilme, şekil değiştirme ve yer değiştirme değerleri elde edilmiştir. İkinci bölümde tasarlanan 3 modele ilişkin sayısal değerler incelenmiştir. Üçüncü bölümde yapılan çalışmadan elde edilen sonuçlar ve önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the stresses of different dental implant designs under a certain force were investigated. The stress values on dental implants were observed and the effects of the design on increasing the strength were observed. In the introduction, information is given about osseointegration, biomechanics, teeth, jawbone, dental implant, dental implant design and finite element method. By examining the historical development of dental implant and dental implant designs, previous studies related to the subject are mentioned. In the first chapter, the definition of implant models with different designs was made and the models were created according to the finite element method. In the study, implants in 3 different designs and abutments in fixed design were used. Titanium has been defined as a dental implant and abutment material. The created implant-abutment junction was placed at a fixed point on the lower jawbone, respectively, and the analysis was performed after the necessary boundary conditions were met for 3 different designs and loadings were made. As a result of the analysis, stress, strain and displacement values were obtained. In the second part, the numerical values of the 3 models designed were examined. In the third chapter, the results and recommendations obtained from the study are mentioned.