İngilizce öğretmenlerinin öğretim stilleri ile İngilizce öğretim programına bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between English teachers' teaching styles and their fidelity to the English curriculum
  1. Tez No: 810024
  2. Yazar: YASEMİN ÖZKILIÇ KOLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUNGA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada İngilizce öğretmenlerinin öğretim stillerinin ve İngilizce öğretim programına bağlılıklarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve öğretim stilleri ile öğretim programına bağlılıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada genel tarama yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Kütahya ili merkezindeki kamu ve özel kurumlardaki ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 327 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Burul (2018) tarafından geliştirilen“Öğretim Programına Bağlılık Ölçeği”ile Grasha (1996) tarafından geliştirilen ve Üredi (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Öğretim Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, katılımcıların kişisel bilgilerini belirlemek amacı ile katılımcıların yaşını, cinsiyetini, eğitim düzeyini, hizmet yılını, görev yapmakta oldukları okul türünü sorgulamaktadır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizine ilk olarak hangi testlerin (parametrik/ nonparametrik testler) uygulanacağına karar vermek için karşılanması gereken varsayımlar test edilmiştir. Dağılımın normalliğine karar vermek için Kolmogorov-Smirnov, normal dağılımın diğer varsayımları olan basıklık ve çarpıklık değerleri ve histogram grafiğinden yararlanılmıştır. Hipotezlerin analizi için seçilmesi uygun görülen analizleri belirlemek için verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Kolmogorov-Smirnov testi ve basıklık-çarpıklık katsayıları incelenerek karar verilmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiğinden bağımsız iki grup karşılaştırmasında t-testi; ilişkisiz ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi ( ANOVA) ve farkın kaynağının belirlenmesi için post hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmada incelenmek istenen değişkenler arasındaki ilişki veriler normal dağılım gösterdiğinden pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde İngilizce öğretmenlerinin sırasıyla Kolaylaştırıcı, Kişisel Model, Uzman, Temsilci ve Otorite öğretim stillerini tercih ettikleri ve genel olarak“Kolaylaştırıcı”öğretim stiline eğilimlerinin yüksek olduğu görülmektedir. İngilizce öğretmenlerinin öğretim stili tercihlerinde cinsiyete ve mezun olunan okul türüne göre bir farklılık görülmezken mesleki kıdeme, görev yapılan okul türüne ve mezun olunan okul türüne göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Programa bağlılık puanları incelendiğinde ise İngilizce öğretmenlerinin programa bağlılık düzeylerinin cinsiyete ve çalışılan okul kademesine göre farklılaşmadığı ancak mesleki kıdem, mezun olunan okul türü ve çalışılan okul türü değişkenlerine göre farklılaştığı görülmektedir. Araştırma sonuçlarına bakıldığında“Katılımcıların Tepkileri”boyutu en yüksek ortalamaya sahipken,“Okul İklimi”boyutunun en düşük ortalamaya sahip olduğu görülmüştür. Bu bulguya göre araştırmaya dâhil edilen İngilizce öğretmenlerinin yapılandırmacı yaklaşıma uygun biçimde, öğrencilerin bireysel özelliklerini dikkate alarak öğretim süreçlerini tasarladıkları, derslerinde çeşitli materyalleri kullanarak öğretim programının gerekliliklerini yerine getirdikleri ve programa bağlı oldukları söylenebilir. Araştırma sonucunda programa bağlılık genel puanları ile öğretim stilleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the teaching styles of English teachers and their commitment to the English curriculum in terms of various variables and to determine the relationship between teaching styles and their commitment to the curriculum. Relational scanning model, one of the general scanning methods, was used in the research. The population of the research consists of 327 English teachers working in primary, secondary and high schools in public and private institutions in the city center of Kütahya in the 2021-2022 academic year. In order to collect the data of the research, the personal information form prepared by the researcher, the“Curriculum Fidelity Scale”developed by Burul (2018) and the“Teaching Styles Scale”developed by Grasha (1996) and adapted into Turkish by Üredi (2006) were used. The personal information form prepared by the researcher questions the participants' age, gender, education level, years of service, and the type of school they work in in order to determine the personal information of the participants. In order to decide which tests (parametric/nonparametric tests) will be applied first to the analysis of the data obtained from the research, the assumptions that must be met were tested. In order to decide the normality of the distribution, Kolmogorov-Smirnov, the other assumptions of the normal distribution, kurtosis and skewness values and histogram graph were used. In order to determine the analyzes deemed appropriate for the analysis of the hypotheses, it was decided whether the data were suitable for normal distribution by examining the Kolmogorov-Smirnov test and the kurtosis-skewness coefficients. t-test for the comparison of two independent groups, as the data showed normal distribution; One-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare more than two unrelated groups, and the Tukey test, one of the post hoc tests, was used to determine the source of the difference. The relationship between the variables to be examined in the study was examined with the Pearson correlation coefficient since the data showed normal distribution. When the findings obtained from the research are examined, it is seen that English teachers prefer the teaching styles of Facilitator, Personal Model, Expert, Representative and Authority, respectively, and generally tend to have a high tendency to the“Facilitator”teaching style. While there was no difference in the teaching style preferences of English teachers according to gender and the type of school graduated, a significant difference was found according to professional seniority, type of school and type of graduated school. When the scores of fidelity to the curriculum are examined, it is seen that the level of fidelity of English teachers to the curriculum does not differ according to gender and school level, but differs according to the variables of professional seniority, type of school graduated and type of school worked. Looking at the results of the research, it was seen that while the“Responses of the Participants”dimension had the highest average, the“School Climate”dimension had the lowest average. According to this finding, it can be said that the English teachers included in the study designed the teaching processes in accordance with the constructivist approach, taking into account the individual characteristics of the students, they fulfilled the requirements of the curriculum by using various materials in their lessons and they adhered to the curriculum. As a result of the research, a significant relationship was found between the general scores of commitment to the program and teaching styles.