An exploration of online food delivery services and negative electronic word-of-mouth behavior
Çevrimiçi yemek dağıtım hizmetlerinin ve olumsuz elektronik ağızdan ağıza iletişim davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 810110
  2. Yazar: DENİZ KUTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ASUGMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mevcut araştırma, tatmin edici olmayan bir çevrimiçi yemek dağıtım hizmeti deneyiminin ardından puanlama yapma, yorum yazma ve sosyal medyada yayınlama açısından olumsuz elektronik ağızdan ağıza iletişim davranışının öncüllerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çevrimiçi yemek dağıtım hizmetleri yükselen bir sektördür ve hizmet pazarlaması çalışmalarının konusu olmuştur. Lakin, sınırlı sayıda çalışma olumsuz bir çevrimiçi yemek dağıtım hizmetinden sonra restoran hizmetinden memnuniyetsizliği ve bunun sonucunda ortaya çıkan duygusal ve davranışsal sonuçları araştırmıştır. Bu çalışma aynı zamanda, memnuniyetsizliğin sonuçları ve olumsuz elektronik ağızdan ağıza iletişim davranışının öncülleri olarak, olumsuz duygulardan öfke ve pişmanlık hislerini araştırmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, çevrimiçi anket toplanmıştır ve veri taranmasından sonra n = 387 nihai örneklem büyüklüğüne ulaşılmıştır. Hipotez testleri için yapısal eşitlik modellemesi gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, müşterilerin bir çevrimiçi yemek dağıtım sağlayıcısı aracılığıyla gerçekleşen olumsuz bir hizmet karşılaşmasından sonra restorandan tatminsizlik duyduklarını göstermektedir. Teslimatçıların, ön yüz çalışanlar olarak önemlerinin altı çizilmiştir. Ek olarak, bulgular memnuniyetsizliğin, çevrimiçi puanlama öncülleri olarak, öfke ve pişmanlık hislerini güçlü bir şekilde etkilediğini göstermektedir. Bu çalışma, bu konu hakkında teorik ve pratik çıkarımlar sağlayarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current research aims to determine the antecedents of negative electronic word-of-mouth behavior in terms of posting ratings and reviews and posting on social media after a dissatisfactory online food delivery service encounter. Online food delivery services are a rising sector that has been getting attention in service marketing studies. A limited number of studies have investigated dissatisfaction with restaurant service after a negative online food delivery service and the consequent emotional and behavioral outcomes. This study also explores negative emotions, namely anger and regret, as outcomes of dissatisfaction and as antecedents of negative electronic word-of-mouth behavior. An online survey has been distributed, and a final sample size of n = 387 has been reached after data screening. Analyses have been made using structural equation modeling. Results suggest that customers are dissatisfied with the restaurant after a negative service encounter with an online food delivery provider. The importance of the deliverymen as frontline employees has been underlined. In addition, findings show that dissatisfaction strongly influences anger and regret, which are antecedents for posting online ratings. This study contributes to the literature by filling this gap and providing theoretical and practical implications.