Erken dönem uyum bozucu şemaların ve bağlanma düzeyinin romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığına etkisi
  1. Tez No: 810240
  2. Yazar: ESMA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırma ilk olarak erken dönem uyum bozucu şemaların ve bağlanma düzeyinin romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. İlaveten romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı düzeyinin sosyo-demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek de çalışmanın amaçları arasındadır. Araştırma kapsamında 18-45 yaş arasında 422 erişkin bireye ulaşılmış ve bu kişilere“Sosyo-demografik Bilgi Formu”, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3“,”Romantik İlişkilerde Sosyal Medya Kıskançlığı Ölçeği“ ve ”Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II" uygulanmıştır. Buradan elde edilen veriler SPSS-22 aracılığıyla analiz edilmiş, bu bağlamda pearson korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve homojen dağılım göstermeyen gruplar için Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları katılımcıların tehditler karşısında dayanıksızlık, kusurluluk, terk edilme, sosyal izolasyon ve başarısızlık şemaları ve bağlanma düzeyinin, romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu ilişki romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı düzeyinin boyutları ve bağlanma düzeyinin boyutları arasında da bulunmaktadır. Ayrıca bazı demografik değişkenlere göre romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı düzeyinin farklılaştığı da araştırmanın elde ettiği sonuçlar arasındadır. Erken dönem uyum bozucu şemaların ve bağlanma düzeyinin romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığına etkisi incelendiğinde ise yalnızca bağlanma düzeyinin yordayıcı bir etki oluşturduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar ilgili yurt içi ve yurt dışı araştırmalar ile tartışılmıştır. Mevcut değişkenleri bir arada ele alan başka çalışmaya rastlanmaması da göz önünde bulundurularak çalışmanın, gelecekte gerçekleştirilecek erken dönem uyum bozucu şemalar, bağlanma düzeyi ve romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı konularıyla ilgili araştırmalara yol gösterici bir niteliğe sahip olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study first aims to examine the effect of early maladaptive schemas and attachment level on social media jealousy in romantic relationships. In addition, the study also aims to determine whether the level of social media jealousy in romantic relationships differs according to socio-demographic characteristics. Within the scope of the study, 422 adults between the ages of 18-45 were reached and“Socio-demographic Information Form”, Young Schema Scale Short Form-3“, ”Social Media Jealousy in Romantic Relationships Scale“ and ”Inventory of Experiences in Close Relationships-II" were applied to these participants. The data obtained here were analyzed through SPSS-22 and in this context, Pearson correlation analysis, multiple regression analysis, independent sample t-test, and one-way ANOVA were used for groups with homogeneous distribution, yet Kruskal Wallis test were used for groups without homogeneous distribution. The results of the analysis showed that the participants' vulnerability to threats, defectiveness, abandonment, social isolation and failure schemas and attachment level were positively related to social media jealousy in romantic relationships. This relationship also exists between the dimensions of social media jealousy in romantic relationships and the dimensions of attachment level. In addition, it is among the results of the study that the level of social media jealousy in romantic relationships differs according to some demographic variables. When the effect of early maladaptive schemas and attachment level on social media jealousy in romantic relationships was examined, it was seen that only attachment level had a predictive effect. The results obtained were discussed with related domestic and foreign studies. Considering the fact that there are no other studies addressing the existing variables together, it can be said that the study has a guiding quality for future research on early maladaptive schemas, attachment level and social media jealousy in romantic relationships.