Romantik ilişkilerde partnerlerin cinsel mitlere olan inanç düzeylerinin ilişki doyumu üzerindeki etkisi
The effect of partners' belief level in sexual myths on relationship satisfaction in romantic relationships
- Tez No: 810406
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada romantik ilişki içerisinde olan partnerlerin cinsel mitlere olan inanç düzeylerinin ilişki doyumu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu doğrultuda 164 gönüllü katılımcı“Cinsel Mitleri Değerlendirme Formu”,“Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği”,“İlişki Doyum Ölçeği”ve“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”ölçeklerini doldurmuştur. Elde edilen bulgulara göre cinsel doyumun ilişki doyumu üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Cinsel mitlere olan inanç düzeylerinin, cinsel doyum ve ilişki doyumu üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the belief in sexual myths of romantic partners on relationship satisfaction was investigated. In accordance with this purpose, 164 voluntary participants filled in the“Sexual Myhts Scale”,“Golombok-Rust Inventeroy of Sexual Satisfaction”,“Relationship Satisfaction Scale”and“Socio-Demographic Information Form”. According to the findings, it was found that sexual satisfaction has an effect on relationship satisfaction. It was concluded that belief levels in sexual myths did not have a significant effect on sexual satisfaction and relationship satisfaction.