Kırıkhan (Hatay,Türkiye) ilçesinde yayılış gösteren bazı likenleşmiş mantar taksonlarının morfolojik, anatomik ve moleküler yönden incelenmesi
Morphological, anatomic and molecular investigation of some lichenized fungi biodiversity in Kırıkhan district, Hatay
- Tez No: 811437
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapılan çalışma Hatay'ın Kırıkhan ilçesinden toplanan bazı liken örneklerinin anatomik, morfolojik ve moleküler analizleri yapıldı. Dış özellikleri stereo mikroskop yardımıyla tallus ve apotesyum anatomisi ise ışık mikroskobu altında incelendi. Askus ve askosporların şekilleri ve büyüklükleri ölçüldü. DNA izolasyonu, geleneksel izolasyon metodu kullanılarak gerçekleştirildi. ITS (ITS1 ve ITS4) primerleri kullanılarak PZR analizi yapıldı. Toplanan liken örneklerinin filogenetik analizleri Mega 7 (Molecular Evolutionary Genetics Analysis) yazılım programının Maximum Likelihood yöntemi kullanılarak tamamlandı. ITS dizilerinin sonuçları ve Gen Bank'tan alınan benzer örneklerler karşılaştırılarak filogenetik analizleri yapıldı. Bu şekilde morfolojik ve anatomik olarak tespit edilen türler moleküler olarakta doğrulanmış oldu. Bu çalışma kapsamında moleküler çalışması yapılan türler şunlardır: Circinaria mansourii (Sohrabi) Sohrabi, Diplotomma venustum (Körb.) Körb, Flavoplaca oasis (A. Massal.) Arup, Frödén & Søchting, Lobothallia radiosa (Hoffm.) Hafellner, Physcia dubia (Hoffm.) Lettau, Polyozosia semipallida (H. Magn.) Śliwa, Zhao Xin & Lumbsch Sanguineodiscus haematites (Chaub. ex St.-Amans) I.V. Frolov & Vondrák.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine some lichen samples collected from Kırıkhan district of Hatay. anatomical, morphological and molecular analyses were performed. External features of the Tallus and apothecium anatomy were examined under a light microscope with the help of a stereo microscope. The shapes and sizes of ascus and ascospores were measured. DNA isolation was performed using the conventional isolation method. PCR analysis was performed using ITS (ITS1 and ITS4) primers. The phylogenetic analyses of the collected lichen samples were completed using the Maximum Likelihood method of the Mega 7 (Molecular Evolutionary Genetics Analysis) software program. Phylogenetic analyses were performed by comparing the results of ITS sequences and similar samples taken from the Gene Bank. In this way, the morphologically and anatomically determined species were confirmed molecularly. The species studied in this study are as follows: Circinaria mansourii (Sohrabi) Sohrabi, Diplotomma venustum (Körb.) Körb, Flavoplaca oasis (A. Massal.) Arup, Frödén & Søchting, Lobothallia radiosa (Hoffm.) Hafellner, Physcia dubia (Hoffm.) Lettau, Polyozosia semipallida (H. Magn.) Śliwa, Zhao Xin & Lumbsch Sanguineodiscus haematites (Chaub. ex St.-Amans) I.V. Frolov & Vondrák.