Ar-Ge harcamalarının ekonomik büyümeye etkisi: Şanghay İşbirliği Örgütü üyeleri üzerine ampirik analiz
Impact of R&D spending on economic growth: Empirical analysis on Shanghai Cooperation Organization members
- Tez No: 811960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTAÇ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son araştırmalara göre, Ar-Ge'ye yapılan yatırım teknolojik ilerlemeyi teşvik etmekte ve ekonominin performansını ve refahını artırmaktadır. Araştırma ve geliştirme harcamaları, ulusal gelişmişlik düzeyleriyle yakından ilişkili olduğundan hem kamu hem de özel sektörler için 21. yüzyılın ekonomik ortamında giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu çalışmada, 2000 ve 2018 yılları arasında ŞİÖ ülkeleri için Ar-Ge harcamalarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) üzerindeki etkisi, Ar-Ge harcamalarının GSYİH payı, toplam iş gücünün büyüklüğü, ticarete açıklık oranı ve brüt sermaye oluşumu gibi kontrol faktörleri dikkate alınarak incelenmektedir. Bu çalışma, ŞİÖ ülkelerinde belirtilen değişkenler için mevcut veri setlerini kullanarak alternatif bir metodoloji benimsemektedir. Araştırma bulguları, Ar-Ge harcamalarının ekonomik performans üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. ŞİÖ ülkeleri için yapılan analizin bulgularına göre, Ar-Ge harcamalarındaki %1'lik bir artış GSYH'yi %0,79 artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to recent research, investment in R&D promotes technological progress and improves the performance and well-being of the economy. Research and development expenditures are becoming more and more important in 21st century economic environment for both public and private sectors, as they are closely related to national development levels. In this study, the effect of R&D expenditures on Gross Domestic Product (GDP) for SCO countries between 2000 and 2018 is examined by considering control factors such as the share of R&D expenditures in GDP, the size of the total workforce, trade openness and gross capital formation. This study adopts an alternative methodology using existing datasets for the variables specified in the SCO countries. Research findings show that R&D expenditures have a positive effect on economic performance. According to the findings of the analysis for SCO countries, a 1% increase in R&D expenditures increases GDP by 0.79%.