Kadınlar Dünyası gazetesinde eğitim ve öğretim
The education in the paper of Women World
  1. Tez No: 81238
  2. Yazar: ASİYE LATİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
“Kadınlar Dünyası”gazetesi II. Meşrutiyet döneminde Osmanlı Müdafa-i Hukuk-ı Nisvan Cemiyeti'nin yayın organı olarak 1913-1921 yıllan arasında yayın faaliyetinde bulunmuştur. Bu gazete, döneminde yayınlanan diğer kadın dergi ve gazeteleri arasında önemli bir yer teşkil etmektedir. Kadınla ilgili bir çok konuyu gündeme getirmiş özellikle kadının eğitimi üzerinde durmuş, bu konuyla ilgili olarak önerilerde bulunmuş, mevcut sorunlara çözümler getirmeye çalışmıştır. Nüfusun yansından çoğunu oluşturan kadınlann eğitilmesinin toplumun geleceği ve refahı açısından gerekli olduğunu belirtmiştir. Öncelikle, İstanbul'da kızlara yönelik faaliyette bulunan okul öncesi, İlköğretim ve Ortaöğretim düzeyinde eğitim veren mekteplerin sayılannın çoğaltılması ve bunlann Anadolu'nun diğer illerinde de açılmasını ve oradaki çocuklann da bu eğitimden istifade etmesini önermişlerdir. Bunun yanında Yüksek öğretim de dahil olmak üzere kadınlann, eğitimin bütün kademelerinden yararlanması yolunda çaba sarfetmişlerdir. Kadınlar Dünyası gazetesi örgün eğitiminyanında yaygın eğitimle de ilgili olarak yetişkin kadınlann belirli merkezlerde konferanslar düzenlenerek eğitilmesi amaçlanmıştır. Aynca kimsesiz ve yetim korunmaya muhtaç kız çocuklannın da hem eğitimini hem de barınmasını sağlayacak“Darüşşafaka”ya da“Şefkat Evi”adı verilen müesseselerin açılması istenmiştir. Kadınlar Dünyası gazetesinin yayın faaliyetinde bulunduğu süre içerisinde kadının eğitimi hususunda göstermiş olduğu bütün bu gayretler, mutlu bir gelecek açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The paper of“Women World”had been published from 1913-1921 as the publication of Ottoman Defense Organization of Woman Rights under the period of Mashrutiyah II. This paper has a prominent amond others published in the same period. It brought forward many problems with regard to women especially to their education and made proposals as to solutions of these problems. It emphasised that to educate women comprising half to the population has a vital significiance for the future and welfare of the society. Primarily, it proposed the pre-elementary, and intermediary schools to be served in Istanbul and then in other provinces of Anatolia. In addition they did their best to make women use of whole stages of education including University level. The paper of Women World served both in organized education and non organized in order to educate elderly woman in fields of life. Besides, it undertook to open“Darussafaka”(House of Affection) where the orphans and similar people requiring affection were to care for. In this period when this paper was broadcasted much effort was made to educate women and lay the bases for a prosperous society. t* Tlpoiftirrliys kuholo NRnlAllTASYûi \