Açık kaynak kodlu yazılım benimseme kabiliyetlerinin işletmenin dijital dönüşüm stratejisine etkisi üzerine araştırma
Research on the effect of open source software adoption abilities on the digital transformation strategy of the business
  1. Tez No: 813017
  2. Yazar: AHMET ESAT KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARAFAT SALİH AYDINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dijital Dönüşüm firmalar açısından çağımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Firmalar bir taraftan teknolojinin sağlamış olduğu kolaylıklardan yararlanarak rakipleri ile mücadelede bir adım öne geçmek için kendi iş akışlarını dijital ortama aktarırken, diğer taraftan da dijital ortamda hali hazırda var olan iş akışlarını sürekli yenileyerek her geçen gün gelişen teknolojiye adapte etme çabası içindedirler. Dijital Dönüşüm kapsamında Kapalı Kaynak Kodlu Yazılımlar tercih edilebileceği gibi Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar da tercih edilebilir. Dijital Dönüşüm ve Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar ile ilgili yapılan çalışmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu tezde Türkiye'de bulunan ve bilgi teknolojileri departmanına sahip olan firmalardaki yöneticilerine yönelik anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket çalışmasında yöneticilere Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar benimseme kabiliyetlerinin firmanın Dijital Dönüşüm stratejisi üzerindeki etkisine yönelik sorular sorulmuştur. Sonuçlar analiz edilerek iki kavram arasındaki ilişki ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digital Transformation is an indispensable element of our age for businesses. While firms are transferring their own workflows to the digital environment in order to take advantage of the facilities provided by technology, they are also trying to adapt to the developing technology day by day by constantly renewing their existing workflows in the digital environment. Within the scope of Digital Transformation, Proprietary Software can be preferred as well as Open Source Coded Software. The number of studies on Digital Transformation and Open Source Software is increasing day by day. In this study, a survey was conducted with the managers of firms in Turkey that have information technology departments. In the survey, questions were asked to the managers about the effect of their ability to use Open Source Coded Software on the firm's Digital Transformation strategy. The results were analysed and the relationship between the two concepts was revealed.