Boreout, job search behavior, knowledge hiding and knowledge sabotage behavior
Boreout, iş arama davranışı, bilgi gizleme ve bilgiyi sabotaj davranışı
  1. Tez No: 813519
  2. Yazar: TEHMINA ZAINAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUBAKAR MOHAMMED ABUBAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı, Pakistan ve Türkiye'den çalışanlar arasında can sıkıntısı, iş arama davranışı, bilgi saklama ve bilgiyi sabote etme davranışı arasında bir ilişki bulmaktı. Veriler, amaçlı örnekleme tekniği kullanılarak eğitim, sağlık, polis ve idari sektörlerde çalışan 444 kişilik bir örneklemden elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modelleme tekniği kullanılmıştır. Pakistan ve Türkiye arasındaki ortalama farkları bulmak için aracı grup analizi de yapılmıştır. Değişkenleri ölçmek için dört standartlaştırılmış ölçek uyarlanmıştır; Ölçeğe göre, Boreout Stock, Blau'nun İş arama davranışı ölçeği, Connelly'nin Bilgi saklama davranışı ölçeği ve Serenko'nun Bilgiyi sabote etme davranışı ölçeği (4 madde). Bulgular, işteki can sıkıntısının, bireyin kendini anlamsız hissetmesine ve işle daha az ilgilenmesine neden olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla bu durum bireyin yeni fırsatlar bulmasına neden olur. Çalışanlar, iş yerinde büyüme ve anlamsızlık için daha az fırsat bulduklarında bilgi saklama ve bilgi sabote etme davranışlarına girerler. Bulgular doğrultusunda yöneticilerin olumsuz sonuçların önüne geçebilmek için astları ile iletişime açık olmaları ve çalışanların fikirlerini destekleyerek sıkılmamaları gerekmektedir. Mevcut araştırma, can sıkıntısının iş arama davranışı, bilgi saklama ve bilgi sabote etme davranışı ile ilgili sonuçlarını anlamak için literatüre önemli bir katkıdır.
Özet (Çeviri)
Aim of present research was to find a relationship between boreout, job search behavior, knowledge hiding and knowledge sabotage behavior among employees from Pakistan and Turkiye. Data obtained from a sample of 444 employees from educational, health, police and administrative sectors by using purposive sampling technique. Partial Least Squares Structural Equation Modeling technique was used to analyze the obtained data. Mediation group analysis was also performed to find the mean differences among Pakistan Turkiye. Four standardized scale were adapted to measure variables; Boreout by scale Stock, Job search behavior scale by Blau, Knowledge hiding behavior scale by Connelly and Knowledge sabotage behavior (4 items) scale by Serenko. Findings suggested that boreout at workplace leads individual to feel meaninglessness and to be less interested in job. Consequently, this situation cause individual to find new opportunities. Employees engage in knowledge hiding and knowledge sabotage behaviors once they find fewer opportunities of growth and meaninglessness at workplace. In accordance with findings, managers should be open to communicate with subordinates as well as to support employee's ideas to avoid boreout in order to prevent negative consequences. Present research is an important addition in literature to understand the consequences of boreout in relation to job search behavior, knowledge hiding and knowledge sabotage behavior.