Basketbolcularda süreye bağlı foam roller kullanımının dikey sıçrama performansına etkilerinin incelenmesi
The effect of the use of timed foam roller on verticaljump performance in basketball players
  1. Tez No: 814033
  2. Yazar: BERKE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İLHAN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Foam roller'ın (köpük silindir) kas eklem yapısı üzerine etkileri( gerginlik, sakatlanma,kas kuvveti, gecikmeli kas ağrısı) bir çok çalışmada yer almıştır. Süreye bağlı köpük uygulamalarının sıçrama performansı üzerine etkileri ile ilgili çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada Basketbolcularda süreye bağlı foam roller kullanımın dikey sıçrama performansına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma evrenini İstanbul Göktürk beldesi Fenerbahçe basketbol okulunda oynayan 150 sporcu oluşturmaktadır, örneklemi ise aynı kulüpte basketbol oynayan 35 erkek sporcu oluşturmaktadır. Sporcuların fiziksel özelliklerinden boy uzunluğu ölçümü için boy skalası, vücut ağırlığı için Tanita marka tartı aleti(0.01gr) kullanılmış olup patlayıcı güç ölçümleri için ise surgent jump testi uygulanmıştır. Katılımcıların fiziksel ölçümleri (boy, vücut ağırlığı) alındıktan sonra ise sıçrama testi yapılmıştır. Testten 3 dk sonra; önce sağ bacak daha sonra sol bacak; calf, quadriceps femoris ve İliotibial bant bölgeleri olmak üzere her bir kas üzerine ayrı ayrı 1 dk süre ile köpük silindir uygulaması yapılmış olup, köpük silindir uygulaması biter bitmez sıçrama testi tekrar edilmiştir. Bir hafta sonra uygulanan testler tekrar edilmiş olup; her bölgeye foam roller uygulama süresi 3 dakikaya çıkarılmıştır. Normallik testi yapıldıktan sonra normal dağılım gösteren verilerin değerlendirilmesinde; ikili karşılaştırmalarda t test, ikiden fazla karşılaştırmalarda Anova test kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyenlerde ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney-U Test, kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of foam roller on muscle joint structure (tension, injury, muscle strength, delayed muscle pain) have been included in many studies. Studies on the effects of time-dependent foaming applications on splash performance are very limited. In this study, it was aimed to examine the effects of time-dependent foam roller use on vertical jump performance in basketball players. The population of the research consists of 150 athletes playing in Fenerbahçe basketball school in Istanbul Göktürk town, and the sample consists of 35 male athletes playing basketball in the same club. Height scale was used for the measurement of height from the physical characteristics of the athletes, Tanita brand weighing instrument (0.01gr) was used for body weight, and the surgent jump test was applied for explosive power measurements. After the physical measurements (height, body weight) of the participants were taken, the jump test was performed. 3 minutes after the test; first the right leg, then the left leg; Foam roller application was applied on each muscle, including calf, quadriceps femoris and iliotibial band regions, for 1 minute, and the jump test was repeated as soon as the foam roller application was finished. The tests applied one week later were repeated; foam roller application time to each region was increased to 3 minutes. After performing the normality test, in the evaluation of the data showing normal distribution; t test was used for pairwise comparisons and Anova test was used for more than two comparisons. Mann Whitney-U Test was used for pairwise comparisons in those who did not show normal distribution.