'Magıc: The gatherıng' oyuncularının çoklu zekâ alanlarının incelenmesi
Examination of multiple intelligence fields of 'Magic: The gathering' players
- Tez No: 814306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM ZİYA PERDAHÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, Magic: The Gathering oyuncularının çoklu zekâ alanlarını incelemektedir. Çoklu zekâ, bireyin farklı alanlarda yetenekli olma potansiyelini ifade eder. Magic: The Gathering ise, bir koleksiyon kart oyunudur ve strateji, taktik, şans unsurlarını bir araya getirir. Dünyadaki ilk koleksiyon kart oyunu olmasıyla birlikte, kendi türü arasında en çok tanınan oyunlardan biridir ve turnuvalarda büyük bir oyuncu kitlesi bulunmaktadır. Yapılan incelemeler, oyuncu merkezli oyun tasarımı konusuna çoklu zekâ kuramı perspektifinden bakılmasını sağlar. Literatürde oyun tasarımının çoklu zekâ kuramı ile ilişkilendirildiği bilimsel araştırmalar mevcuttur. Türkiye'de bu iki tema hakkında bilimsel yayınlar olsa da ikisinin birlikte ele alındığı ve eğitim alanından bağımsız bir çalışmaya rastlanmamıştır. Dolayısıyla bu tezin literatüre katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Araştırmada nitel analiz yöntemlerinden, durum çalışması ve fenomenolojik desen izlenmiştir. Oyuncuların çoklu zekâ alanlarını incelemek için anket kullanılmıştır. Ayrıca ankette, turnuva katılım durumları ve turnuvaya katılanların başarıları da kaydedilmiştir. Veriler, betimsel analizler kapsamında incelenmiştir. Yüzde, frekans, ortalama hesaplamaları yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, katılımcıların baskın zekâ alanlarından frekansı en yüksek olan mantıksal-matematiksel, en düşük olan ise bedensel-kinestetik olarak bulunmuştur. Tüm zekâ alanlarına bakıldığında, ankette sunulan cümleleri onaylama sayısının en düşüğü doğasal, en yükseği ise mantıksal-matematiksel zekâ grubunda görülmüştür. Turnuvalara katılan en başarılı oyuncuların çoklu zekâ alanlarından frekansı en yüksek olan mantıksal-matematiksel zekâ alanı olarak tespit edilmiştir. Bu çalışma, oyuncu merkezli oyun tasarımı konusuna fayda sağlayacağı için değerlidir. Ayrıca, çoklu zekâ alanlarının farklı becerilerle nasıl bağlantılı olduğunu göstermesi bakımından da önem taşır. Çalışmanın sonuçları, oyun geliştiricilerine, oyunculara ve oyuncuların hangi zekâ alanlarının geliştirilmesi gerektiği konusunu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This research examines the multiple intelligence fields of Magic: The Gathering players.“Multiple intelligence”refers to an individual's potential to be talented in different areas. Magic: The Gathering is a collectible card game that combines strategy, tactics and luck. Being the first collectible card game in the world, it is one of the best-known games of its kind and has a large player base in tournaments. These analyses make it possible to look at the player-centered game design from the perspective of multiple intelligence theory. In the literature, there is scientific research in which game design is associated with the multiple intelligence theory. Although there are scientific publications on these two themes in Turkey, no study has been found that deals with both and is not limited to the field of education. Therefore, it is anticipated that this thesis will contribute to the literature. The research used the qualitative analysis methods of case study and phenomenological pattern. A questionnaire was used to examine the multiple intelligence areas of the players. In addition, the tournament participation status and the success of the participants in the tournaments were also recorded in the survey. The data were analyzed within the scope of descriptive analysis. Percentage, frequency, and average calculations were made. According to the results of the study, for most of the Magic: The Gathering players who participated in the survey, logical-mathematical intelligence area was dominant compared to other intelligence areas. The dominant intelligence area with the lowest frequency in the data was found to be bodily-kinesthetic. When looking at all intelligence areas, the lowest number of approvals for the sentences presented in the questionnaire was seen in the natural intelligence group, and the highest in the logical-mathematical intelligence group. In the examination of tournament successes, it was determined that among the players participating in the survey who were most successful, the logical-mathematical intelligence areas were the highest frequency among the multiple intelligence areas. This study is valuable as it will benefit the subject of player-centered game design. It is also important in terms of showing how multiple intelligence areas are related to different skills. The results of the study can help game developers, gamers, and players better understand which intelligence areas need to be developed.