Sılverman andersen solunum şiddeti skorunun türkçeye uyarlanması: geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of silverman andersen respiiratory severity score to turkish: A validity and reliability study
- Tez No: 814309
- Danışmanlar: PROF. SEMA KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Solunum sıkıntısı, YYBÜ'ye yatışların en önemli nedenlerindendir. Yenidoğanların yaşamlarının ilk saatlerinde solunum sıkıntısını hızlı teşhis etmek önemlidir. Bu araştırma, yenidoğanların solunum sıkıntısı düzeyini belirlemek amacıyla geliştirilmiş Silverman Andersen Solunum Şiddeti Skorunu Türk diline uyarlamak, geçerlik- güvenirliğini değerlendirmek amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı türde tasarlandı. Araştırmamız bir eğitim araştırma hastanesinde 15.10.2020-15.04.2021 tarihleri aralığında gestasyonel haftaları 32 ile 41 arasında değişen toplam 116 yenidoğan ile yapıldı. SAS'nun psikolinguistik uyarlaması literatüre uygun olarak yapılıp dil geçerliliği sağlandı. Birinci ve ikinci gözlemcinin tüm zamanlarda değerlendirdiği SAS puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Gözlemcilerin SAS ölçümleri, 0,989 düzeyinde mükemmel uyum ile gözlemciler arası uyum güvenirliği görüldü. İç tutarlılık ve güvenilirliği gösteren Cronbach alfa değeri, 0,842 olarak yüksek derecede güvenilir bulundu. Uzman görüşü analizinde KGİ değeri 0.80 olarak hesaplandı. KGO değeri 1,00 düzeyinde olup gerekli minimum düzeyi (0,99) sağladığı saptandı. Çalışmamız bu sonuçlara göre hem madde bazında hem de ölçek bazında kapsam geçerliliğini sağladı. KMO örneklem yeterlilik ölçümü değerinin 0,801 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The Silverman Andersen respiratory score was developed to determine the neonatal respiratory distress. This score has been previously adapted in Turkish. The aim of this study was to test its validity and reliability, methodologically as well as descriptively. One of the most important reasons for hospitalization in the NICU is respiratory distress. It is crucial, even vital, to diagnose respiratory distress in infants immediately within the first hours of their life. The study took place in a training and research hospital between 15/10/2019 and 15/04/2020. The study was conducted on 116 infants whose gestational periods were ranging from 32 to 41 weeks. The psycholinguistic adaptation of the SAS was made according to the literature and language validity was ensured. The SAS scores measured, all along the study, showed an overall value of 0,989. Those excellent results are proof of the reliability and consistency of this inter-observers study. Another marker used to observe the validity and reliability of this study is the Cronbach's alpha value. The result found of 0,842 is also indicator af a highly reliable study. For the differents experts in this field, the KGI and KGO values are paramount to validate any study. We calculated a KGI of 0,80 and the KGO value was determined at 1,00 which met the required minimum level (0,99). The results of our study on those items are within the scale expected which proves it's validity. KMO sample adequacy measurement value was found to be 0.801.