İş yerinde stratejik insan kaynakları yönetiminin, çalışan motivasyonu ve performansına etkileri: Telekomünikasyon sektörü üzerine bir araştırma
Effects of strategic human resources management in the workplace on employee motivation and performance: A research on the telecommunication sector
- Tez No: 814519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada iş yerlerinde uygulanan stratejik insan kaynakları yönetiminin, çalışanların motivasyon ve performansları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda telekomünikasyon sektörü üzerinde bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda 10.05.2023-18.05.2023 tarihleri arasında 201 telekomünikasyon çalışanına anket uygulaması yapılmış ve veriler toplanmıştır. Anket formu kendi içerisinde 6 soruluk demografik bilgiler, 6 soruluk stratejik insan kaynakları yönetimi, 16 soruluk çalışan motivasyonu ve 4 soruluk çalışan performansı bölümleri yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS 22 istatistik programında değerlendirilmiş olup, telekomünikasyon sektöründe çalışanların stratejik insan kaynakları yönetimine ilişkin tutumlarının çalışma motivasyonu ve çalışan performansına anlamlı olarak etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of strategic human resources management applied in workplaces on motivation and performance of employees. For this purpose, a field study was carried out on the telecommunication sector. In this context, a questionnaire was applied to 201 telecommunication employees between 10.05.2023-18.05.2023 and data were collected. The survey form includes 6 questions on demographic information, 6 questions on strategic human resources management, 16 questions on employee motivation and 4 questions on employee performance. The data obtained were evaluated in SPSS 22 statistics program and it is found that strategic human resources management perceptions of employees working in the telecommunication sector have significant effect on working motivation and employee performance.