Exploring the relationship between UTAUT constructs and educator's behavioral intention to adopt gamified web tools as a teaching tool in education: A quantitative non-experimental correlation study
Eğitimde bir öğretim aracı olarak oyunlaştırılmış web hizmetlerinin kabulüne yönelik UTAUT yapıları ile öğretmenlerin davranışsal niyetleri arasındaki ilişkinin keşfi: Nicel deneysiz korelasyon çalışması
- Tez No: 814793
- Danışmanlar: DR. AYŞEGÜL LİMAN KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma nicel, deneysel olmayan ilişki tasarımı kullanarak, UTAUT yapısının ve eğitimde bir öğretim aracı olarak oyunlaştırmayı benimseme niyeti arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Eğitim bağlamında oyunlaştırmanın kabul edilmesi ve kullanımının ölçülebilmesi için, çalışmada davranışsal niyet ve kullanıcı davranışı göstergeleri kullanılmıştır. Performans beklentisi, çaba beklentisi, sosyal etki ve kolaylaştırıcı koşullar da dahil olmak üzere UTUAT yapıları bağımsız değişkenler olarak kullanılmıştır. Benimseme ve kullanım gibi bağımlı değişkenler ise davranışsal niyet ve kullanıcı davranışı aracılığıyla ölçülmüştür. 144 öğretmen çalışmaya katılmıştır ve anket Google Forms tarafından iletilmiştir. Toplanan veriler SEM ile analiz edildi. Bulgular, performans beklentisi ile öğretmenlerin oyunlaştırımış Web araçlarını benimseme niyetleri arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ancak, çaba beklentisi, sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar ve öğretmenlerin oyunlaştırmayı benimseme niyetleri arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, sonuçlar kurum değişkeninin öğretmenlerin oyunlaştırmayı benimseme niyetleri ile önemli bir ilişkisi olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the relationship between Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT) constructs and educator's behavioral intention to adopt gamification as a teaching tool in education, using a quantitative non-experimental correlation design. In order to assess the acceptance and use of gamification in the context of education, the study utilized behavioral intention and user behavior as indicators. The UTUAT constructs, including performance expectancy, effort expectancy, social influence, and facilitating conditions, were used as independent variables. The dependent variables, adoption and usage of gamified web tools, were measured through behavioral intention and user behavior.144 teachers participated to the study and questionnaire were delivered through Google Forms. The collected data analyzed with a structural equation model (SEM). The findings suggest that there is a negative relationship between performance expectancy and teachers' behavioral intention to adopt and accept gamification as a teaching tool in education. However, there is a positive relationship between effort expectancy, social influence, facilitating conditions, and teacher's behavioral intention to adopt and accept gamified web tools as a teaching tool in education. Moreover, the results indicate that the organization variable has a significant relationship with teacher's behavioral intention to adopt and accept gamification.