Ergenlerde yaratıcılığa ilişkin algı ile yaratıcı potansiyel arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the perception ofcreativity and the creative potential in adolescents
  1. Tez No: 815066
  2. Yazar: EMİNE YEŞİM SALGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELODİ ÖZYAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üstün Zekalıların Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada ortaokul 5., 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin yaratıcılık performansları, kendi yaratıcılık düzeylerine dair algıları ve yaratıcılık performansları ile yaratıcılık algıları arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Yaratıcılık Değerlendirme Ölçeği-Form A, Form B, Özdeğerlendirme Formu ile Kaufman Alanları Yaratıcılık Ölçeği kullanılmıştır. Elverişli örnekleme kullanılarak veri toplama araçları 2019-2020 eğitim öğretim yılında iki devlet okulu, bir özel okul ve bir hafta sonu zenginleştirme programında eğitim gören 740 öğrenciye uygulanmıştır. Öğrencilerin yaratıcılık performansı puanları, YDÖ-Özdeğerlendirme Formu ve Kaufman Yaratıcılık Alanları Formu'ndan elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc., Chicago, IL) programı kullanılarak analiz edilmiştir. KYAÖ puanları ile YDÖ puanları arasındaki ilişkiyi incelemek üzere Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Analize göre KYAÖ puanları ile YDÖ-Form A, YDÖ-Form B, YDÖ- Performans Total, YDÖ-Özdeğerlendirme ve YDÖ-Toplam puanları arasında istatistikçe anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p0.05). Toplanan veriler cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde tanı almayan öğrencilerde YDÖ-Form A, YDÖ- Form B, YDÖ-Performans Total, YDÖ toplam ve KYAÖ puanları kız öğrenciler lehine farklılaşmaktadır (p0.05). Tanı alan öğrencilerde ise YDÖ-Form B ve YDÖ Performans Total puanları kız öğrenciler lehine farklılaşırken (p0.05). Kullanılan ölçeklerin öğrencilerin eğitim aldığı okul türüne göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek üzere Independent Sample T Test ve One Way ANOVA testleri uygulanmıştır. Tanı almayan öğrencilerde YDÖ-Form A, YDÖ-Form B, YDÖ-Performans Total ve YDÖ toplam puanları özel okulda eğitim alan öğrenciler lehine farklılaşırken (p0.05). Tanı alan öğrencilerde ise kullanılan ölçekler toplam puan ve alt test puanlarında okul türüne göre bir farklılaşma görülmemektedir. Yaratıcılık potansiyelini ölçen alt testlerde tanı alan öğrenciler daha yüksek bir performans gösterirken yaratıcılığa dair algıyı ölçen özdeğerlendirme testlerinde tanı alan ve tanı almayan öğrenciler arasında bir farklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the creativity performance of secondary school 5th, 6th and 7th grade students, their perceptions of their own creativity levels, and the relationship between their creativity performances and their creativity perceptions. As a data collection tool in the research; Creativity Evaluation Scale-Form A, Form B, Self-Assessment Form and Kaufman Domain Spesifics of Creativity Scale were used. Using purposeful and convenient sampling, one of the purposive sampling methods, data collection tools were applied to 740 students studying in two public schools, one private school and one enrichment program in the 2019-2020 academic year. The students' creativity performance scores, the data obtained from the CAP-Self-Assessment Form and the Kaufman Domain Spesifics of Creativity Form were analyzed using the IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc., Chicago, IL) program. Pearson Correlation Analysis was applied to examine the relationship between K-DOCS scores and CAP scores. According to the analysis, a statistically significant correlation was found between K-DOCS scores and CAP- Form A, CAP-Form B, CAP-Performance Total, CAP-Self-Assessment and CAP total scores (p0.05).