Managing strategic reorientation of new ventures in a developing country context
Gelişmekte olan bir pazarda yeni kurulan bir girişimi pivot etmek
  1. Tez No: 815313
  2. Yazar: ANIL ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yeni girişimler, uygun bir pazar ararken genellikle stratejik yeniden yönlendirmelerden geçerler. Belirli kitleler arasında meşruiyetlerini tesis etmeyi ve sürdürmeyi hedeflerler. Ancak bu hamleler ileriki dönemlerde meşruiyetlerini sınırlayabilir. Çalışmada, aktörlerin temel strateji yönlendirmelerini nasıl gerekçelendirdiğini açıklarken, aktörlerin ABD gibi yerleşik bir kurumsal ortamda stratejik değişiklikleri konumlandırırken meşruiyetini sürdürmek için daha önceki hedeflere bağlılık gösterirken stratejilerini değiştirmelerine yardımcı olan bir dizi strateji belirledik. Girişimlerin, gelişmekte olan bir ülke gibi daha az kurumsallaşmış bir ortamda stratejik yeniden yönelimleri nasıl yönettiğine ışık tutmak için, bir takım stratejiler dizisini tanımlayan orijinal çalışmaya benzer şekilde, gelişmekte olan bir finansal teknoloji sektöründeki girişimlere ilişkin tümevarımsal, karşılaştırmalı bir vaka çalışması gerçekleştirdik. Durum incelemelerimiz, bağlamsal farklılıkların etkilerini belirlemek için kendi aralarında ve ABD'deki orijinal çalışma ile karşılaştırıldı ve yapılandırıldı. Karşılaştırmalar, bu girişimlerin aynı zamanda farklı bir bağlamsal ortamda paralel yeniden yönlendirmeler izlediğini ve karşılaştırılabilir nihai ürünler ürettiğini ortaya koymaktadır. Ancak, girişimlerin müşteri kitlesi ve müşteri yönetimi yaklaşımları daha da farklılaştı. Gelişmekte olan ülke bağlamı, stratejik yeniden yönlendirme için benzersiz zorluklar ve fırsatlar sunmaktadır. Çalışmanın metodolojik katkıları da bulunmaktadır. Bu çalışma tamamen bir replikasyon olmasa da, karşılaştırılabilir ve karşılaştırılamaz ortamlarda nitel araştırma anlayışımıza katkıda bulunabilir. Aynı zamanda, bağlamlar arasında yineleyici bir mantıkla nitel araştırma yapmak için teorik sınırları ve pratik fırsatları tartışır.
Özet (Çeviri)
New ventures often undergo strategic reorientations while searching for a market fit. They target establishing and maintaining their legitimacy among specific audiences. However, these moves may limit their legitimacy in their further moves. In explaining how actors justify fundamental strategy redirections, the research identified a sequence of stratagems helping actors change their strategies while showing commitment to earlier objectives to maintain legitimacy while positioning strategic changes in an established institutional environment, like the USA. To shed light on how ventures manage strategic reorientations in a less institutionalized environment, such as a developing country, we performed an inductive, comparative case study of ventures in a nascent financial-technology sector similar to the original study that identified the series of stratagems. Our case studies were compared and constructed among themselves and with the original study in the USA to identify the impacts of contextual differences. The comparisons reveal that these ventures also pursued parallel reorientations in a different contextual environment and produced comparable end products. However, their audiences and their audience management approaches have diverged even further. The developing country context offers unique challenges and opportunities for strategic reorientation. The study also has methodological contributions. While this study was not entirely a replication, it contributes to our understanding of qualitative research in comparable and non-comparable environments. It also discusses theoretical limits and practical opportunities for performing qualitative research with a replicative logic across contexts.