Görsel-işitsel etnomüzikoloji: Etnomüzikolojik araştırmaları görsel -işitsel keşif yolu ile yeniden düşünmek
Audio-visual ethnomusicology audio-visual presentation of music
- Tez No: 815312
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA OĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, etnomüzikolojide yeni bir alt disiplin olan görsel- işitsel etnomüzikolojinin tanımını yapmak ve müziği görsel-işitsel araçlarla aktarmak isteyen etnomüzikologlar ve müzisyenler için bir film yapım rehberi sunmaktır. Çalışma, geleneksel etnomüzikoloji yaklaşımlarından farklı olarak, müziği görsel ve işitsel araçlarla kaydetme, sunma ve analiz etme yöntemlerine odaklanmaktadır. Müzikal kültürlerin görsel-işitsel araçlarla temsil edilmesi, sunulması ve kaydedilmesine yönelik pratik boyutları ele almayı hedeflemektedir. Araştırma sürecinde, görsel-işitsel etnomüzikoloji alanında kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve ayrıca müzik kültürlerini filme alan üç farklı arka plana sahip yönetmenle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler, müzikal kültürlerin görsel-işitsel araçlarla nasıl temsil edilebileceği, film yapım süreçlerinin detayları ve müzik etnografisi alanında kullanılabilecek ipuçları konusunda önemli bilgiler sağlamıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen deneyimler ve uygulanan yöntemlerin analizi, etnomüzikologlar için pratik ipuçları ve stratejiler sunmayı sağlamıştır. Bu öneriler, bütçe kısıtlamaları göz önünde bulundurularak, etnomüzikolojik film yapımının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, görsel-işitsel etnomüzikolojinin müzik kültürlerini daha bütünsel bir şekilde analiz etme ve deneyimleme olanaklarını zenginleştiren bir disiplin olduğu vurgulanmıştır. Görsel-işitsel araçların kullanımı sayesinde, müzik kültürleri daha etkili bir şekilde kaydedilebilir ve sunulabilir. Ayrıca, görsel-işitsel araçlarla müzikal kültürleri temsil etme süreci, etnomüzikologların saha çalışması ve film yapım süreçlerinde önemli roller üstlenmesini gerektirir. Tez çalışması, etnomüzikoloji alanında yapılan çalışmalara katkı sağlamayı ve görsel- işitsel etnomüzikolojinin önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Dijital medyanın ve yapay zekâ araçlarının sunduğu yeni olanaklar, etnomüzikologların müzik kültürlerini daha iyi anlamak ve temsil etmek için yaratıcı bir şekilde kullanabilecekleri yeni anlatım biçimlerini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma etnomüzikologlara, müzisyenlere ve film yapımcılarına, görsel-işitsel etnomüzikoloji alanında yapılan çalışmaları göz önünde bulundurarak müzik kültürlerini daha etkili bir şekilde kaydetme ve sunma becerilerini geliştirmede rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Görsel-işitsel etnomüzikoloji, etnomüzikoloji alanında yeni ve önemli bir alt disiplindir ve bu alanda yapılan çalışmalar, müzik kültürlerini daha iyi anlama ve kültürel çeşitliliği daha etkili bir şekilde temsil etme potansiyeline sahiptir. Gelecekteki çalışmalar bu alandaki potansiyeli daha da keşfedecektir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to define the emerging sub-discipline of audiovisual ethnomusicology and provide a filmmaking guide for ethnomusicologists and musicians interested in conveying music through audiovisual means. Unlike traditional approaches in ethnomusicology, this study focuses on methods of recording, presenting, and analyzing music using audiovisual tools. It aims to address the practical aspects of representing, presenting, and documenting musical cultures through audiovisual mediums. During the research process, a comprehensive literature review was conducted in the field of audiovisual ethnomusicology, and interviews were conducted with three different directors experienced in producing films that revolve around music cultures. These interviews provided valuable perspectives on various approaches and techniques used during the process of capturing and presenting music visually and aurally. The experiences and methods obtained from these interviews were analyzed to offer practical insights and strategies that ethnomusicologists could utilize in their own projects, considering budget constraints to facilitate successful ethnomusicological filmmaking. Furthermore, the study emphasized that audiovisual ethnomusicology enriches the comprehensive analysis and experience of musical cultures. Employing audiovisual tools allows for more effective recording and presentation of music cultures. The process of representing musical cultures through audiovisual means requires ethnomusicologists to play significant roles during fieldwork and film production. This thesis aims to contribute to the field of ethnomusicology and underscore the importance of audiovisual ethnomusicology. The advent of digital media and artificial intelligence opens new possibilities for ethnomusicologists to better understand and represent music cultures through innovative forms of expression. In conclusion, this work seeks to guide ethnomusicologists, musicians, and filmmakers by considering existing research in the field of audiovisual ethnomusicology to enhance the recording and presentation of music cultures. Audiovisual ethnomusicology is an emerging and essential sub-discipline within ethnomusicology, offering potential for a more profound understanding of musical cultures and the effective representation of cultural diversity. Future studies in this area are likely to further explore the potential of audiovisual ethnomusicology and its impact on the field.