Policies and practices of emi in Turkish tertiary-level EFL context
Türkiye'deki üniversitelerde eğitim dilinin İngilizce olarak kullanılmasına yönelik yürütülen uygulamalar ve politikalar
- Tez No: 815379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Eğitim dilinin İngilizce olarak kullanılması (EMI), uluslararasılaşma ve küreselleşme nedeniyle yaygın olarak tanınan bir olgudur. Ayrıca yabancı dil politikalarının uygulanmasında belirleyici roller üstlenmesi nedeniyle hassas bir yaklaşım olmuştur. Türkiye yükseköğrenim bağlamında EMI bir süredir uygulanmaktadır ve öğrencilerin EMI eğitimlerine başlamadan önce İngilizce hazırlık okullarında dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Türkiye'deki EMI yaklaşımının ve yabancı dil eğitiminin makro ve mezo politika belgelerini analiz eden ve EMI öğretim görevlileri ile öğrencilerin algılarını araştıran birtakım çalışmalar olmasına rağmen, hiçbir çalışma hazırlık okullarının politika belgelerinin analizine ve paydaşların algılarına yer vermemiştir. Bu boşluğu doldurmak için, bu çalışmada on makro politika belgesinin yanı sıra yirmi hazırlık okulunun politika belgesi ve müfredatı da incelenmiştir. Ayrıca, EMI öğretim üyesi ve öğrencilerinin yanı sıra İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin, öğretim görevlilerinin ve müdürlerinin EMI yaklaşımı ve öğrenci dil yeterliliklerine ilişkin algılarını çevrimiçi anketlerle; odak grup görüşmeleri ve derinlemesine görüşmeler yoluyla toplamıştır. Belge analizlerine göre, politikalar ve uygulamalar arasında bir uyumsuzluk, hazırlık okulları ile EMI bölümlerinin kendi içlerinde ise büyük farklılıklar bulunmaktadır. Nicel ve nitel analizler temel olarak öğrencilerin üretken becerilerinin geliştirilmesi gerektiğini, öğretim görevlilerinin ve dil eğitmenlerinin işbirliği yapması ve EMI pedagojisi ve metodolojisinde eğitim alması gerektiğini ve EMI bölümlerinin ve hazırlık okullarının müfredatlarının daha etkili bir EMI eğitimi için kurumlar arası uyumlu hale getirilmesi gerektiğini göstermiştir. Bulgular, EMI öğretim görevlileri, dil eğitmenleri, öğrenciler, kurumlar ve politika yapıcılar için önemli pedagojik çıkarımlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
English as a medium of instruction (EMI) is a widely recognized phenomenon due to internationalization and globalization. It is also a delicate approach because foreign language policies assume determinative roles in its implementation. In the Turkish tertiary level EFL context, EMI has been in practice for a while and, as its primary pre- requisite, students must prove their language proficiencies at English PYP schools before starting their EMI courses. Although several studies analyzed the macro and meso policy documents of Turkish EMI and foreign language education and explored the EMI instructors and students' perceptions, no local studies integrated the analysis of PYP schools' policy documents and explored the perceptions of the stakeholders about EMI. To fill in this gap, the present study analyzed twenty PYP schools' policy documents and curricula besides ten macro policy documents. Additionally, the perceptions of the EMI instructors, the EMI students and English PYP school administrators, instructors and students were gathered from online surveys and interviews. According to the document analyses, there was a mismatch between policies and practices, and huge variations existed in PYP schools and among EMI departments themselves existed. The quantitative and qualitative analyses mainly showed that students' productive skills needed improving, EMI instructors and language instructors needed to collaborate and be trained in EMI pedagogy andmethodology, and the curricula of the EMI departments and PYP schools needed alignment across institutions for a more effective EMI courses. The findings provided significant pedagogical implications for the EMI instructors, language instructors, students, institutions, and policy makers.