Acil servise başvuran covıd-19 pnömoni enfeksiyonu olgularında faktör v leıden g1691a ve mthfr a1298c gen polimorfizminin klinikle ilişkisinin araştırılması
Clinical correlation of factor v leiden g1691a and mthfr a1298c gene polymorphism in cases of covid-19 pneumonia infection admitted to emergency department
- Tez No: 815830
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKÇÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Faktör V Leiden Mutasyonu trombofilinin en yaygın sebebi olarak kabul edilmektedir. Faktör V Leiden mutasyonu venöz tromboz riskini arttırmaktadır. Faktör V Leiden G1691A ve MTHFR A1298C gen polimorfizminin klinik ile ilgisinin araştırılması, bu genlerdeki polimorfizmin viral pnömonili hastalardaki dağılımı, klinik seyrini öngörme ve mortalite üzerine olan etkisini araştırdığımız çalışmanın sonuçları aşağıda verilmiştir: Hastalarımızın yaş ortalaması 53,4 idi ve %58'erkeklerden oluşmaktaydı. Yaş olarak yetişkin hastalar ile çalışmamızdaki gen poliformizmleri arasında istatistiksel anlamlılık yoktu. Vaka grubunda FVL G1691A GA oranı (%22,7) kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksekti (p0,05). FVL G1691A-GA ve FVL G1691A-GG grupları arasında yatış yeri, yatış süresi ve sağ kalım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Factor V Leiden mutation is recognised as the most common cause of thrombophilia. Factor V Leiden mutation increases the risk of venous thrombosis. The results of the study in which we investigated the clinical relevance of Factor V Leiden G1691A and MTHFR A1298C gene polymorphism, the distribution of polymorphism in these genes in patients with viral pneumonia, their effect on prediction of clinical course and mortality are given below: The mean age of our patients was 53.4 years and 58% of them were male. There was no statistically significant difference between adult patients in terms of age and gene polymorphisms in our study. The rate of FVL G1691A GA in the case group (22.7%) was statistically significantly higher than in the control group (p0.05). There was no statistically significant difference between FVL G1691A-GA and FVL G1691A-GG groups in terms of hospitalisation site, hospitalisation duration and survival (p>0.05).